Poznań: Koniec naboru do szkół. Są jeszcze wolne miejsca

Zgodnie z zapewnieniami władz miasta i powiatu poznańskiego, które wspólnie w tym roku przygotowały nabór do szkół ponadpodstawowych, miejsc w placówkach nie zabrakło. Najwięcej było ich w szkołach branżowych, najmniej w liceach.

Kuratorium oświaty na swojej stronie przygotowało szczegółowe zestawienie wolnych miejsc w placówkach ponadpodstawowych w całej Wielkopolsce, jak poinformowało Radio Poznań. To istotna informacja dla młodych ludzi i ich rodziców, ponieważ nabór w tym roku dotyczył podwójnego rocznika – co oznaczało, że samorządy muszą przygotować dwa razy tyle miejsc co zwykle.

Kuratorium oświaty zarzucało wówczas władzom miasta, jak powiedział Robert Gaweł, Wielkopolski Kurator Oświaty w Radiu Poznań, że nie przygotowało się na przyjęcie podwójnego rocznika i stąd takie kłopoty z dostaniem się do szkół. Władze miasta uspokajały, że kto nie dostał się w pierwszym naborze, może liczyć na nabór uzupełniający, a miejsc na pewno dla nikogo nie zabraknie – i jak się okazało, miały rację.

Postępowanie rekrutacyjne w większości szkół już się zakończyło, uczniowie donoszą ostatnie dokumenty – i okazało się, że rzeczywiście miejsc dla wszystkich starczyło, a nawet zostały jeszcze wolne, choć dużego wyboru nie ma. Najwięcej wolnych miejsc jest w szkołach branżowych, nawet po kilkanaście w placówce. Znacznie mniej jest w liceach – tam, gdzie w ogóle jeszcze są, to pojedyncze miejsca. W X LO w Poznaniu na przykład jest ich 5, w XXVIII LO – 2, w puszczykowskim liceum – 3, a w Pobiedziskach – 5.

Wszystkie wolne miejsca w szkołach w całej Wielkopolsce można znaleźć na stronie Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.