Poznań: Koniec ferii – autobusy wracają na stałe trasy

Od 10 lutego autobusy linii 154, 160 i 188 znów będą dojeżdżać do szkół. Zarząd Transportu Miejskiego przypomina też uczniom, studentom i doktorantom o atrakcyjnej cenowo ofercie biletu semestralnego.

Część autobusów na linii 154 powróci na trasę z Franowa na przystanek Krzesiny. Autobus nie będzie już też kursował przez Rodawską i Glebową – wróci na stałą trasę przez ulicę Spławie. W przypadku linii 160 wszystkie kursy będą wykonywane tylko w relacji Garbary-Strzeszyn. Wydłużone zostaną też kursy na linii 188, która łączy os. Sobieskiego z Radojewem.

Uczniowie mogą w nowym semestrze kupić bilet sieciowy w promocyjnej cenie. Warunkiem skorzystania z tej oferty jest uczęszczanie do szkół znajdujących się na terenie Poznania lub miejscowości objętych porozumieniami międzygminnymi (do ukończenia 23 roku życia) oraz do szkół wyższych (do ukończenia 26 lat). Bilet semestralny mogą kupić również doktoranci z placówek naukowych i uczelni oraz słuchacze kolegiów pracowników służb społecznych oraz nauczycielskich (niezależnie od wieku).

Bilety semestralne występują w wersji na 120 lub 150 dni, można je kupić na strefy: A, A+B, A+B+C lub A+B+C+D. Bilet semestralny na 120 dni na strefę A, obejmującą Miasto Poznań, kosztuje 155 zł; na strefy A+B – 207 zł; na strefy A+B+C – 278 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 337 zł. Bilet semestralny na 150 dni na strefę A kosztuje 185 zł; na strefy A+B – 250 zł; na strefy A+B+C – 342 zł, natomiast na strefy A+B+C+D – 415 zł.

Podstawą do korzystania z tego typu biletu jest imienna karta PEKA (bądź aktywowana w systemie PEKA Elektroniczna Legitymacja Studencka lub Elektroniczna Legitymacja Doktorancka) z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu. Jeśli nie ma wgranego uprawnienia należy posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną/studencką.

ZTM przypomina też, że uczniowie szkół podstawowych lub innych typów szkół realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego wyżej wymienionych szkół, których siedziba znajduje się na terenie miasta Poznania lub jednostek samorządu terytorialnego (gmin) objętych porozumieniami międzygminnymi korzystają z bezpłatnych przejazdów na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Potwierdzeniem prawa do bezpłatnego przejazdu jest legitymacja szkolna. Nie ma konieczności zapisywania informacji o uprawnieniu do bezpłatnych przejazdów na imiennej karcie PEKA, ale każdy uczeń może z takiej możliwości skorzystać. Karta PEKA z zapisaną informacją o przysługującym uprawnieniu jest w takim przypadku – niezależnie od legitymacji szkolnej – dokumentem potwierdzającym prawo do darmowych przejazdów.

ZTM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze