Poznań: Konfederacja mówi „nie” ustawie covidowej

Konfederacja fot. FB Konfederacja
Wątpliwości poznańskich polityków Konfederacji wzbudził punkt zniesienia odpowiedzialności karnej za decyzje podjęte niezgodnie z prawem, jeśli miały one na celu ochronę przed covidem. „To legalizowanie łamania prawa” – uważają.

Działacze poznańskiej Konfederacji przygotowali oświadczenie, w którym apelują do posłów, by nie przyjmowali tej ustawy. Czytamy w nim:

„Konfederacja okręgu poznańskiego wzywa posłów do odrzucenia projektu ustawy druk 539 dotyczącej zwolnienia z odpowiedzialności karnej każdego przestępcy, który powoła się na intencję walki z Covidem.

Ustawa ta legalizuje łamanie prawa również poza epidemią, gdyż nie odwołuje się do bezpośredniego i realnego zagrożenia, a jedynie do deklarowanego przez sprawcę „celu przeciwdziałania Covid-19”. Bezprawnie redefiniuje to pojęcie stanu konieczności.

To bardzo groźny przepis pozwalający na eskalację przemocy, bo pozwala na naruszanie jakichkolwiek przepisów w dowolny sposób bez wykazania dobra prawnego, które można poświęcić. Zachęca to nie tylko do wykonywania rozporządzeń niezgodnych z konstytucją, ale nawet do przejawiania własnej inicjatywy poświęcającej dobro wyższej wartości od wartości dobra ratowanego.

Celowo użyte określenie „interesu społecznego” pozwala ominąć przepisy prawa karnego dotyczące „interesu publicznego” i „interesu prywatnego”. Jest to więc worek bez dna, który zapewnia bezkarność za każde naruszenie prawa.

Przepis ma usprawiedliwić bezprawie władzy politycznej – i z tego powodu narusza konstytucję, może prowadzić do bezkarności służb za nieuprawnione stosowanie przemocy – i z tego powodu jest po prostu niebezpieczny. Nie może wejść w życie”.

Oświadczenie podpisali: Leszek Rynowiecki, Dariusz Szyndler (Konfederacja Korony Polskiej), Piotr Wawrzyniak, Paweł Zimmer (Ruch Narodowy), Jakub Mierzejewski (KORWIN) oraz Leszek Rynowiecki (AMDG).

Konfederaci wysłali także maile ze swoim apelem do poznańskich posłów, pytając ich, jak zamierzają zagłosować. Ale żaden nie odpowiedział na to pytanie.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: