Poznań: Konfederacja grozi sanepidowi sądem. Za nękanie przedsiębiorców

Jacek Olszewski, Konfederacja prt scr
Politycy Konfederacji uważają, że kary nakładane przez stacje sanitarno-epidemiologiczne za nieprzestrzeganie pandemicznych obostrzeń są niezgodne z prawem. I grożą podaniem urzędników sanepidu do sądu.

Dziś działacze partii złożyli w siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przy ul. Noskowskiego pismo, w którym informują, że kary nałożone na przedsiębiorców za to, że nie przestrzegają obostrzeń obowiązujących z powodu pandemii, są niezgodne z prawem.
– Artykuł 54 Konstytucji, wyroki sądów z Rzeszowa i Warszawy, wyrok Sądu Najwyższego – wylicza Jacek Olszewski z Konfederacji. – To jest tylko ułamek tych wyroków. Wiemy w tej chwili, że 97 procent spraw zakładanych przeciwko sanepidowi przez przedsiębiorców i obywateli jest wygranych. Wiąże się to z tym, że rozporządzenia ministrów o obostrzenia są bezprawne.

– Jeżeli mając te wyroki urzędnicy nadal będą kontrolowali, nakładali kary i stosowali represje, to jest już recydywa – ostrzega Jacek Olszewski. – To jest tkwienie w bezprawiu i ci urzędnicy powinni się nad tym zastanowić. Bo my i przedsiębiorcy będziemy szukali takich środków prawnych, żeby to nie Skarb Państwa pokrywał te szkody, tylko będziemy szukać takich środków prawnych, żeby indywidualnie urzędnik odpowiadał nawet swoim majątkiem.

Działacze Konfederacji przygotowali także ulotkę, którą zamierzają poprzez kluby Konfederacji przekazywać przedsiębiorcom borykającym się z problemem zamkniętych firm i braku dochodów, a w której oferują im bezpłatną pomoc prawną w sporze z sanepidem.

– Chcemy dotrzeć nie tylko do hotelarzy i gastronomii, ale też do salonów kosmetycznych, fryzjerów, solariów, wszystkich tych firm, które zostały bezprawnie, nielegalnie zamknięte – zapewnia Jacek Olszewski. – Tu jest adres kontaktowy do biura Kongresu Polskiego Biznesu, którzy za darmo będą świadczyć pomoc.

Politycy Konfederacji zaprosili też do składania podpisów pod projektem ustawy „Otwieramy gospodarkę”.