remont Oxfordu fot. UMP

Poznań: Kończy się remont elewacji “Oxfordu”

Przez lata szkoła straszyła brudnymi, ponurymi murami i wyglądała bardziej jak więzienie niż placówka edukacyjna. Kto by pomyślał, że pod tym brudem kryje się taki piękny budynek! Remont elewacji Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 dobiega końca.

Wykonano już niemal wszystkie zaplanowane prace, na ukończeniu są roboty związane z ostatnimi fragmentami elewacji od strony ul. Działyńskich.

– Remonty zabytkowych szkół to podwójna inwestycja. Nie tylko inwestujemy w bazę oświatową, ale także w dziedzictwo kulturowe i wizerunek miasta. Przywracamy też dzięki nim atrakcyjność szkół śródmiejskich, które przez lata były często zaniedbywane i wymagają dodatkowych nakładów. Jednym z takich miejsc, które odzyskuje dawny blask jest budynek Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 przy ul. Działyńskich znajdujący się w samym centrum miasta – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Elewacja neogotyckiego budynku, wzniesionego w latach 1884-86 u zbiegu ulic Działyńskich oraz Nowowiejskiego, była przed rozpoczęciem robót silnie zabrudzona, zaatakowana przez mikroorganizmy oraz oszpecona zamurowaniami i dobudowami. Dzięki prowadzonym pracom, polegającym na oczyszczeniu, dezynfekcji, naprawach i impregnacji przed wilgocią, odzyskuje dawny blask i otrzymuje zabezpieczenie przed dalszą degradacją.

– Zgodnie z umową wykonawca na zakończenie inwestycji ma czas do końca stycznia. Zadeklarował jednak, że wszystkie zaplanowane prace zrealizuje do końca listopada i nic nie wskazuje na to, by ten termin był zagrożony – zaznacza Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Odnowione są już w całości elewacje od strony dziedzińca i ul. Nowowiejskiego. Kończą się prace na elewacji od strony ul. Działyńskich. Wymieniono uwzględnione w projekcie okna, a drzwi poddano renowacji. Niebawem zostaną zamontowane nowe lampy. Wewnątrz budynku, na najniższej kondygnacji, skuto stare posadzki i tynki, osuszono zawilgocone ściany, które ponownie zostały otynkowane, ułożono nowe podłogi.

Gmach, znajdujący się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego wpisanego do rejestru zabytków, dostosowano również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mogą już one korzystać ze schodowych platform dźwigowych oraz wyremontowanej łazienki, a także wchodzić do szkoły od strony podwórza z poziomu chodnika.

Inwestycja pod nazwą “Modernizacja wraz z wyposażeniem Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu” uzyskała dofinansowanie ze środków unijnych, w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

PIM, el

5 4 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze