Drzewo fot. ROSM

Poznań: Kolorowe kropki na drzewach. Które do wycięcia?

Zielona to potrzeba dodatkowej pielęgnacji, pomarańczowa – drzewo nadaje się do wycinki. Zarząd Dróg Miejskich zbadał stan drzew w centrum, a radni osiedla Stare Miasto uważnie patrzyli mu na ręce.

Kropki w różnych kolorach pojawiły się na kilkunastu drzewach na Starym Mieście i jest to właśnie efekt corocznego przeglądu drzewostanu prowadzonego przez ZDM. Jak wyjaśnia radny Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto, jeżeli na pniu pojawiła się kropka zielona, to oznacza, że drzewo zostało wytypowane do wykonania specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, pomarańczowa obwódka z numerem wskazuje, że drzewo wytypowane zostało do wycinki jako zagrażające bezpieczeństwu.

Są to wskazania dendrologów i arborystów z przeglądu drzewostanu, który odbywał się wiosną, kiedy nie było jeszcze liści. Wskazania te będą weryfikowane i oceniane przez ZDM oraz przedstawicieli urzędów w czasie gdy zieleń na drzewach jest, do końca października.

Radni z Rady Osiedla Stare Miasto uczestniczyli w przeglądach drzewostanu, gotowi bronić drzew za wszelką cenę. W ciasnej, śródmiejskiej zabudowie nie ma zbyt wiele zieleni, ma przy tym znacznie trudniejsze warunki rozwoju, więc trzeba o nią szczególnie dbać. Na szczęście toczenie bojów o drzewa nie było potrzebne.
– Na Dominikańskiej martwy jest jeden kasztanowiec – wyjaśnia radny Tomasz Dworek. – Ale mam nadzieję, że uda się uzupełnić kilka dziur nowymi drzewami! Zresztą zawsze warto przyjrzeć się zestawieniu np. podczas spaceru. Tu akurat wydział zieleni Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, kierowany przez panią Agnieszkę Szulc działa bardzo rzetelnie.

Wycinka będzie zrekompensowana nowymi nasadzeniami, w liczbie nie mniejszej niż wycinane. Nie zawsze będzie możliwy powrót drzew w pierwotne miejsce z powodu ograniczenie wzrostu spowodowanego podziemnym uzbrojeniem, jak i warunkami wynikającymi z przepisów o ruchu drogowym dot. pola widoczności.

ROSM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze