Poznań: Kolejny poślizg ze szczepieniami. I to dla grupy zero

punkt szczepień MTP
1400 osób z tej właśnie grupy musi jeszcze dodatkowo poczekać tydzień na drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Bo zabrakło szczepionek.

Jak informuje Radio Poznań, chodzi o studentów Uniwersytetu Medycznego, którzy muszą zostać zaszczepieni drugą dawką, w dodatku w terminie, bo mają zajęcia w szpitalach. Mieli się szczepić w punkcie na MTP, ale punkt odwołał szczepienia, bo nie otrzymał szczepionek Pfizera z Agencji Rezerw Materiałowych.

Pfizer zmniejszył dostawy szczepionki w lutym ze względu na rozbudowę fabryki produkującej szczepionki – jednak to nie tłumaczy braku akurat tych szczepionek. Jak zapewniał niejednokrotnie minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień, osoby czekające na drugą dawkę nie muszą się obawiać, że zabraknie dla nich szczepionki. ARM od początku szczepień zużywała tylko połowę otrzymanych szczepionek. Druga połowa trafiała do magazynów ARM i miała być podana jako druga dawka. Chodziło o to, by zaszczepieni pierwszą dawką mieli stuprocentowa pewność, że szczepionek dla nich nie zabraknie.

Co więc się stało ze szczepionkami do drugiej dawki – nie wiadomo. Mają nadejść za tydzień. Na szczęście, jak zapewnia personel Szpitala Przemienienia Pańskiego, który sprawuje nadzór na punktem, opóźnienie w żadnym stopniu nie wpłynie to ujemnie na skuteczność drugiej dawki.