Zamenhofa remont fot. PIM

Poznań: Kolejne zmiany w organizacji ruchu na rondzie Rataje

23 stycznia rozpocznie się kolejny etap modernizacji ronda Rataje – tym razem na torowisku w ulicy Zamenhofa. Tramwaje w tym rejonie zmienią trasy.

Prace będą prowadzone na na torowisku od tarczy ronda do rejonu ul. Piłsudskiego. Tramwaje więc od strony Starołęki będą dojeżdżać do przystanku końcowego Os. Piastowskie i dzięki zamontowaniu specjalnych rozjazdów wracać na Starołękę tą samą trasą. Tramwaje od strony centrum, od AWF, dojadą do przystanku Rondo Rataje i również dzięki rozjazdom będą mogły ta samą trasą wrócić do centrum.

– Wprowadzane zmiany następują wcześniej w stosunku do pierwotnych założeń i mają na celu zwiększenie szansy na szybsze oddanie do ruchu nowego torowiska oraz przywrócenie ruchu tramwajowego – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Montaż rozjazdów umożliwiających zmianę kierunku tramwajów będzie się odbywał 23 i 24 stycznia. Przez te dwa dni rondo Rataje oraz ulice Krzywoustego i Zamenhofa będą nieprzejezdne dla tramwajów. Od poniedziałku, 25 stycznia, zacznie obowiązywać nowa organizacja ruchu tramwajów w tym rejonie: od strony AWF będą dojeżdżać tramwaje linii 13 i 18, a od strony ronda Starołęka linie nr 4 i 7.

Tramwaje na Zamenhofa wrócą na stare trasy w trzecim kwartale tego roku, po zakończeniu prac.

Zmiany linii tramwajowych

W dniach 23-24 stycznia (sobota – niedziela) na czas montażu rozjazdów umożliwiających zmianę kierunków na przystankach “Os. Piastowskie” i “Rondo Rataje”.

Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 – trasa bez zmian

Linie nr 4, 13, 18 – zawieszone

Linia nr 7: Ogrody -… – rondo Starołęka – Starołęka

Linia nr 12: Os. Sobieskiego -… – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – rondo Starołęka – Starołęka

Linia nr 98 (tymczasowa): Junikowo – Grunwaldzka – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Centrum – Fredry – Dąbrowskiego – Ogrody

Linia nr 201: Os. Sobieskiego -… – most Św. Rocha – Kórnicka – Os. Lecha – Chartowo – Żegrze – Unii Lubelskiej

Zmiany linii autobusowych

Linia nr 165 – zostaje zawieszona od soboty (23 stycznia)

Linia nr 190 – od soboty (23 stycznia) zostanie wydłużona, zwiększona będzie częstotliwość kursowania i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka.

Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę “autobusów za tramwaj” na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.

Od poniedziałku (25 stycznia), po zainstalowaniu rozjazdów umożliwiających zmianę kierunków na przystankach “Os. Piastowskie” i “Rondo Rataje”.

Linie nr 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 14, 15, 16, 17 – trasa bez zmian.

Linia nr 4: Starołęka – Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).

Linia nr 7: Ogrody -… – rondo Starołęka – Os. Piastowskie (tabor dwukierunkowy).

Linia nr 12: Os. Sobieskiego -… – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 roku – Hetmańska – rondo Starołęka – Starołęka

Linia nr 13: Junikowo – Grunwaldzka – Most Dworcowy – Królowej Jadwigi – Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy),

Linia nr 18: Ogrody – Dąbrowskiego – Fredry – Centrum – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Rondo Rataje (tabor dwukierunkowy).

Linia nr 201: Os. Sobieskiego -… – most Św. Rocha – Kórnicka – Os. Lecha – Chartowo – Żegrze – Unii Lubelskiej.

Linie autobusowe:

Linia nr 165 – pozostaje zawieszona.

Linia nr 190 – od soboty (23 stycznia) ulegnie wydłużeniu i pojedzie z AWF przez most Królowej Jadwigi, rondo Rataje, Zamenhofa, do ronda Starołęka. Przystanek początkowo-końcowy znajdzie się na ulicy Starołęckiej przy sklepie Biedronka na jezdni w kierunku ronda Rataje.

Linie nr 174 i 190 będą pełniły rolę “autobusów za tramwaj” na ul. Zamenhofa, dowożąc do węzłów przesiadkowych: AWF, Most Św. Rocha/Pl. Bernardyński i Małe Garbary.

Koniec wszystkich robót budowlanych wraz z odbiorami technicznymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie planowany jest na marzec 2022 r.

UMP

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze