Poznań: Kolejne zmiany szkoły przy Różanej. Jak wygląda?

remont, szkoła przy Różanej fot. PIM

Budynek szkoły przy ulicy Różanej, który jest właśnie remontowany, ma ponad sto lat i jest wyjątkowo piękny. Widać to coraz lepiej dzięki trwającemu remontowi szkoły. Połowa remontu elewacji wschodniej gmachu jest już gotowa.

– Wykonawca zrealizował już połowę prac związanych z elewacją. W trakcie robót odsłonięto ciekawe elementy kamienne, które pierwotnie zdobiły ścianę budynku. Po odpowiedniej konserwacji i renowacji znów będą widoczne – mówi Barbara Plenzler-Horváth, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wymienione zostały okna przedszkola, które nawiązują kolorem niebieskim do zabytkowych pierwowzorów, trwa renowacja stolarki drzwiowej. Zabytkowe drzwi zostały oczyszczone ze starej farby i będą pomalowane na nowo, w kolorze zbliżonym do pierwowzoru. Kończy się renowacja zegara, który od lat nie działał, bo z całego mechanizmu zachowały się jedynie elementy tarczy z cyframi i wskazówkami. Przywrócony mechanizm zegara zostanie wyeksponowany w przeszklonej gablocie. Dawną świetność odzyska także zabytkowy dzwonek szkolny.

Wykonawca obecnie skuwa warstwy tynków wtórnych i uzupełnia je, zajmując się również renowacją i konserwacją detali architektonicznych i wzmacnianiem gzymsów. Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze są naprawiane, wykonano również izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych. Także od strony wschodniej zostaną zamontowane nowe okna. Podobne prace są wykonywane przy tak zwanym „domku woźnego”.

Podziel się: