tramwaj na Naramowice zmiany na trasie fot. PIM

Poznań: Kolejne zmiany na trasie budowy tramwaju na Naramowice

W miejscach przecięcia z powstającą trasą tramwajową nieprzejezdne w obu kierunkach będą fragmenty trzech ulic: Słowiańskiej na wysokości pętli Wilczak, Sarmackiej oraz Bolka. Planowany termin wprowadzenia zmian to sobota, 17 października. Zmienią się także trasy tramwajów i autobusów.

– Wyłączenie z ruchu fragmentu ul. Słowiańskiej jest nieuniknione z oczywistych względów – pętlę Wilczak i powstające torowisko w rejonie parku Kosynierów trzeba połączyć przebudowując układ komunikacyjny. Podobnie będzie z pozostałymi ulicami w ciągu trasy, dlatego podczas zamknięcia odcinków ul. Sarmackiej i Bolka także powstanie torowisko tramwajowe. Choć wyłączane są stosunkowo krótkie fragmenty ulic, to jednak wiążą się ze znaczącymi zmianami organizacji ruchu. Prosimy o korzystanie z proponowanych objazdów – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Ul. Słowiańska zostanie zamknięta od wjazdu do kościoła św. Karola Boromeusza w parku Kosynierów do skrzyżowania z ulicami Szelągowską, Naramowicką i Wilczak. Zachowany zostanie dwukierunkowy przejazd pomiędzy ul. Szelągowską i Wilczak. Uwaga! Zmianie ulegnie dojazd do posesji przy ul. Naramowickiej nr 22-47, który będzie zapewniony przez ul. Ugory (droga technologiczna od ul. Ugory do posesji przy ul. Naramowickiej 22 będzie dwukierunkowa). W drugim etapie prac odsunięty od skrzyżowania zostanie przystanek autobusowy Wilczak w kierunku centrum (poinformujemy o tym z wyprzedzeniem).

Na czas prac w obrębie skrzyżowania wytyczone zostaną objazdy. Dojazd do centrum od ul. Słowiańskiej możliwy będzie ulicami Murawa oraz Winogrady. Na Naramowice dojechać będzie można ulicami: Wilczak, Serbska, Lechicka i Naramowicka lub Al. Solidarności, Połabska, Umultowska, Stoińskiego oraz Łużycka. Przed zamkniętym odcinkiem ul. Słowiańskiej będzie konieczność nawrócenia – o czym informować będzie oznakowanie drogowe.

W przypadku ul. Sarmackiej, zamknięty zostanie fragment w miejscu docelowego skrzyżowania z ul. Nową Naramowicką i trasą tramwajową, aż do istniejącego skrzyżowania z ul. Naramowicką. Objazd możliwy będzie ulicami: Sarmacką, Umultowską, Stoińskiego i Łużycką lub ul. Madziarską, Dziewanny i Łużycką. Dojazd dla mieszkańców posesji pod numerami 151-161 przy ul. Naramowickiej oraz Sarmackiej 2 będzie możliwy od ul. Naramowickiej.

Również od 17 października wyłączony z ruchu zostanie fragment ul. Bolka na przecięciu z przyszłą trasą tramwajową oraz część drogi wewnętrznej przy ul. Naramowickiej nr 219. Dojazd będzie możliwy wyłącznie ulicą Błażeja, ze względu na trwające zamknięcie ul. Jasna Rola. Mieszkańcy posesji przy ul. Naramowickiej 219 będą mogli korzystać wyłącznie z nowo wybudowanego wjazdu od ul. Naramowickiej.

Przebudowa skrzyżowania w rejonie pętli Wilczak spowoduje konieczność zmiany tras części linii autobusowych, z których dwie będą miały objazd przez ulicę Winogrady, a dwie przez ulicę Wilczak.

Autobusy miejskie linii numer 174 i 190 pojadą zmienioną trasą ulicami Winogrady i Murawa. Objazd dla autobusu linii nr 167 i podmiejskiego nr 911 został wytyczony ulicami Serbską i Wilczak.

Ponadto autobus linii numer 169 będzie jeździł wydłużoną trasą (tak jak dziś kursuje linia nr 151) aż do os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie. Tym samym autobus nr 169 przejmie kursy na trasie autobusu nr 151 (ta linia zostanie zawieszona).

W komunikacji tramwajowej linia nr 4 zostanie skierowana na Wilczak i połączona z linią nr 3 celem wzmocnienia obsługi komunikacyjnej rejonu skrzyżowania ul. Słowiańskiej z ul. Szelągowską. Dzięki temu tramwaje na linii numer 3 w dni robocze będą kursować dwa razy częściej (w godzinach szczytu komunikacyjnego co 10 minut) oraz w soboty i niedziele.

W zależności od warunków atmosferycznych, prace przy ul. Słowiańskiej potrwają około pięciu miesięcy.

PIM, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze