drzewa Święty Marcin fot. UMP

Poznań: Kolejne drzewa na Świętym Marcinie

11 donic z drzewami (m.in. świdośliwami lamarckimi i jałowcami płożącymi) pojawiło się po południowej stronie ul. Św. Marcin (obok kamienic, naprzeciwko Alf). Dodatkowe elementy infrastruktury nie tylko pozwolą zwiększyć ilość zieleni, ale też uniemożliwią nielegalne parkowanie.

I właśnie ten drugi aspekt wzbudził wątpliwości mieszkańców ulicy – ich zdaniem odległości między donicami są za duże i samochody się zmieszczą bez problemu.
– Proszę spojrzeć – mówi pani Maria Majewska, mieszkająca przy Świętym Marcinie. – Nikt tu jeszcze nie stoi, bo przez ten wirus w ogóle ruch jest mniejszy. Ale gdyby chciał…. Bez problemu się zmieści między donicami, zwłaszcza jak jeszcze wjedzie trochę na chodnik.

Zdaniem pani Marii wyremontowany odcinek Świętego Marcina to teren, gdzie powinien być całodowy patrol policji i drugi, straży miejskiej. Bo kierowcy parkują gdzie chcą i jeżdżą, jak chcą.
– I strażnicy, i policjanci są tu prawie że codziennie, pilnują, wlepiają mandaty – opowiada pani Maria. – Ale to nic nie daje. Jak jest patrol, kierowcy przestrzegają przepisów, jak nie ma – robią co chcą.

Pani Maria wie, co mówi. Sama jest posiadaczką samochodu zaparkowanego w podwórzu i zdarza jej się, że nie może wyjechać z bramy, bo ta jest zastawiona samochodami, których tam nie powinno być.
– Gdyby te donice ustawić gęściej i dodać jeszcze z dwie, dopiero wóczas byłaby widoczna poprawa – podsumowuje.

Donice z drzewami na Świętym Marcinie są częścią projektu Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, którego celem jest zwiększenie zieleni na staromiejskich ulicach. Prace udało się przeprowadzić wcześniej niż zapowiadano.

Wcześniej donice z roślinami oraz dodatkowe ławki stanęły także w pasach drogowych ulic Wielkiej (fragment od ul. Klasztornej do ul. Garbary) i Paderewskiego (odcinek od al. Marcinkowskiego do ul. Sierocej). Te dwie ulice ozdobiło łącznie 25 donic, które obsadzone zostały kwitnącymi drzewami – wiśniami piłkowanymi odmiany Kanzan oraz świdośliwami lamarckimi. Pod drzewami zasadzone zostały trawy ozdobne i kwitnące byliny. Przy obu ulicach stanęło także 18 ławek z drewna i stali nierdzewnej.

Przetarg na realizację prac na wszystkich trzech ulicach wygrał Zakład Kształtowania Zieleni “Gardens” Grzegorz Sobolewski. W ramach zamówienia firmie zlecono również pielęgnację gwarancyjną w okresie 24 miesięcy na ul. Wielkiej i Paderewskiego, natomiast na św. Marcinie aż do końca marca 2029 r.

Koszt całego przedsięwzięcia to 510 841,20 zł (ul. Padarewskiego i Wielka 286 705,80 zł, natomiast św.Marcin 224 135,40 zł).

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze