Poznań: Kolejne Dni Pary i 65. urodziny Maltanki!

Dni Pary Maltanka Borsig Bn2t fot. Sławek Wąchała
Ruszyła na tory 22 lipca 1956 roku i wtedy nazywała się Poznańską Kolejką Dziecięcą. Kursowała też nie nad Maltą, ale na… Dębcu. Dziś kolejka ma więc urodziny, a w weekend z tej okazji odbędą się Dni Pary.

Poznańska Kolejka Dziecięca kursowała wzdłuż Drogi Dębińskiej, od ulicy Jordana na Dębinę, jak przypomina MPK Poznań. Tam, w okolicach wiaduktu linii kolejowej Kluczbork – Poznań, znajdowała się końcowa mijanka trasy. Stacja początkowa nazywała się „Kolumbia” i dojeżdżało się do niej tramwajem linii nr 15, a cała trasa liczyła 2,5 km długości. Tabor liczył pięć wagonów produkcji Zakładów Cegielskiego i lokomotywę wyprodukowaną w ZNTK Poznań.

Poznańska Kolejka Dziecięca kursowała tą trasą w okresie wiosenno-letnim do końca lat 60. XX w. Zbudowano ją, ponieważ nad Wartą aż do Dębiny miał być park z różnymi atrakcjami – ostatecznie jednak z budowy parku zrezygnowano, w zamian wybudowano ulicę Hetmańską, a samą kolejkę na początku lat 70. przeniesiono nad Maltę, do budowanego właśnie na północnym brzegu jeziora parku Tysiąclecia. Prowadziła do nowego ogrodu zoologicznego na Białej Górze i pierwszy raz wyruszyła na nową trasę 21 lipca 1972 roku.

Co ciekawe, charakterystyczny, szachulcowy budynek stacji „Maltanka” powstał dopiero w 1998 roku. Zbudowano go na wzór zabytkowego budynku stacji dawnej średzkiej kolejki powiatowej w Kobylimpolu. W pobliżu jest lokomotywownia, tory tworzą pętlę, są też semafory świetlne i automatyczne zwrotnice, wszystko więc jest jak na prawdziwym dworcu.

Warto wybrać się na przejażdżkę Maltanką w najbliższy weekend, 24 i 25 lipca. Wtedy na tory Maltanki wyjedzie parowóz Borsig Bn2t. Będzie on wyruszał o pełnych godzinach ze stacji początkowej Maltanka, a 30 minut później ze stacji Zwierzyniec (kolejka kursuje od 10.00 do 19.00).

W weekendy Kolejka Parkowa Maltanka kursuje co pół godziny, od 10.00 do 19.00. Tradycyjnie już parowóz będzie wyjeżdżał na szlak ze stacji Maltanka o pełnych godzinach, a 30 minut później – ze stacji Zwierzyniec.

MPK Poznań

Podziel się: