wtorek, 5 grudnia, 2023

Poznań: Kolejna kamienica przejdzie metamorfozę. “Prace modernizacyjne zostaną wykonane z dbałością o każdym szczegół”

Po kamienicy przy ul. Kilińskiego 5 czas na budynek po sąsiedzku, czyli przy Kilińskiego 4. ZKZL zapowiada remont generalny i prawdziwą metamorfozę.

Kamienica ma swoje lata: została wybudowana w 1901 roku i wpisana jest do rejestru zabytków miasta Poznania jako cenny przykład historycznej zabudowy ul. Kilińskiego. Data jej budowy jest umieszczona w sztukaterii na szczycie budynku – jednak po tylu latach bez remontu z całej daty zostało tylko 19.

Prace przy remoncie mają się rozpocząć jeszcze w tym kwartale.
– Tak jak w przypadku inwestycji przy ul. Kilińskiego 5, również w sąsiedniej kamienicy wszystkie prace modernizacyjne zostaną wykonane z dbałością o każdym szczegół, zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków – podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Modernizacja obejmie między innymi remont elewacji frontowej wraz z dociepleniem budynku. Wyremontowany i docieplony zostanie również dach wraz z naprawą i wzmocnieniem więźby dachowej. Wymieniona zostanie stolarka okienna i drzwiowa zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna. W kamienicy remont przejdą też balkony. Prace obejmą klatkę schodową, gdzie zamontowane zostaną balustrady z odtworzeniem historyzującej formy. Renowacji ulegną schody, a całość zostanie na nowo odmalowana. Modernizacja kamienicy obejmie również piwnice.

Generalny remont oznacza także wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej oraz montaż centralnego ogrzewania i likwidację pieców kaflowych. W kamienicy zostanie zlikwidowanych aż 45 pieców.

Remont ma się zakończyć w trzecim kwartale 2022 roku.

ZKZL

Strona głównaWiadomości z Poznania i powiatu poznańskiegoPoznań: Kolejna kamienica przejdzie metamorfozę. "Prace modernizacyjne zostaną wykonane z dbałością o...