fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)

Poznań: Kolejki w NFZ. Po kartę EKUZ

Zbliża się majówka, wkrótce zaczynają się wakacje – i wiele osób, które wybierają się w tym czasie za granicę, przypomniało sobie, że warto mieć kartę EKUZ. W NFZ ustawiają się po nią kolejki.

Czym jest karta EKUZ? To dokument, który umożliwi jego posiadaczowi bezpłatne pójście do lekarza we wszystkich krajach UE, a także w Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i krajach EFTA, czyli Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii na takich samych zasadach jak ubezpieczeni na poziomie podstawowym obywatele tych krajów. To bardzo przydatny dokument w przypadku na przykład silnego przeziębienia z gorączką czy zatrucia pokarmowego – bo w nagłym przypadku, takim jak złamanie nogi czy atak serca, gdy jest to pomoc ratująca życie, zawsze ją otrzymamy bezpłatnie.

Jak powiedziała radiu TOK FM Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego NFZ, zainteresowanie kartą EKUZ zaczęło rosnąć przed Wielkanocą i teraz około 100-120 osób przychodzi codziennie, by wyrobić sobie kartę, a wiele z nich chce zdążyć przed majówką. Na szczęście procedura nie jest ani trudna – ani długotrwała. Wystarczy przyjść do Punktu Obsługi Klienta, złożyć wniosek i można dostać kartę dosłownie od ręki.

Wniosek można złożyć także przez internet logując się na Internetowe Konto Pacjenta albo wysłać tradycyjną pocztą do regionalnego oddziału NFZ. Jednak wiele osób robi to na ostatnią chwilę tuż przed wyjazdem mając nadzieję, że zdążą otrzymać EKUZ. Lepiej jednak i na pewno z mniejszym stresem zatroszczyć się o to wcześniej – a jeśli ktoś już ma kartę EKUZ, to powinien sprawdzić termin ważności. NFZ wydaje kartę na 2 lata.