Poznań: Koleje Wielkopolskie zamierzają obniżyć pensje pracownikom

Jak poinformowali nas pracownicy Kolei Wielkopolskich, zarząd spółki zamierza obniżyć o 20 proc. wynagrodzenie niektórym pracownikom firmy.

Zgodnie z posiadanymi informacjami obniżki czekają pracowników drużyn konduktorskich (kierowników i konduktorów) oraz niektórych pracowników administracji. Maszyniści nie będą mieli obniżonego wynagrodzenia.

„Jeszcze kilka tygodni temu otrzymaliśmy podziękowania od zarządu Kolei Wielkopolskich za pracę w tym trudnym dla wszystkich czasie, a wicemarszałek Jankowiak zapewniał, że finansowanie jest zapewnione do końca roku” – piszą rozżaleni pracownicy w mailu do redakcji. – „Teraz zarząd chce nam obniżyć wynagrodzenie. Tym bardziej kiedy następuje stopniowe odmrażanie gospodarki i luzowanie obostrzeń. Wiadomość jest dla nas szokiem w sytuacji, kiedy zaczyna jeździć coraz więcej pasażerów, którzy domagają się przywrócenia części połączeń, w sytuacji, kiedy od kilku miesięcy zatrudniani są nowi pracownicy biurowi (w tym nowy członek zarządu p. Grzyb ) kiedy maszyniści z innych spółek zatrudniają się w Kolejach Wielkopolskich, kiedy firma wynajmuje dwie firmy prywatne TKOL oraz CARGO Master, aby obsługiwały pociągi Kolei Wielkopolskich.

Inna spółka kolejowa Polregio, która również jest dofinansowywana przez marszałka województwa wielkopolskiego pomimo zawieszenia części połączeń nie zamierza w ogóle obniżać wynagrodzeń pracownikom. Dodatkowo przewoźnicy kolejowi będą mogli liczyć na wsparcie finansowe w ramach rządowej tarczy antykryzysowej”.

Rozmowy na temat obniżek wynagrodzeń są zaplanowane na 21 maja. Obniżka ma związek ze skróceniem czasu pracy.

el