Protest po uzasadnieniu wyroku TK, Strajk Kobiet fot. K. Adamska

Poznań: Kobiety znów wyszły na ulice!

Kilkaset osób na placu Wolności i ponad tysiąc w marszu na Ostrów Tumski, z krótkim postojem przed siedzibą PiS. Tak wyglądał dzisiejszy protest Strajku Kobiet.

“Rząd na bruk, bruk na rząd”, “Ręce precz od mojej macicy”, “Nigdy, przenigdy nie będziesz szła sama” i oczywiście “J…ać PiS” – takie i kilka innych haseł można było usłyszeć dziś na spontanicznej demonstracji, która około godziny 18.00 zebrała się na placu Wolności.

Kilkaset osób przyszło zaprotestować przeciwko zapowiedzianej przez rząd publikacji uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Bo publikacja wyroku oznacza, że wyrok zaczyna obowiązywać.

Przypomnijmy, że chodzi o wyrok z 22 października ubiegłego roku. TK uznał, że aborcja płodu w przypadku, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją. Kobiety będą więc musiały rodzić chore dzieci.

– Teraz będzie to legalne, żebyśmy cierpiały, żebyśmy były zmuszone rodzić chore dzieci. Żeby patrzeć, jak umierają na naszych oczach – mówiła Magdalena Kossakowska, jedna z inicjatorek dzisiejszego spotkania.

Mówcy zwracali też uwagę, że ogłoszenie uzasadnienia wyroku akurat teraz nie ma żadnego logicznego powodu – chyba że chodzi o odwrócenie uwagi od niekompetencji rządu w sprawie szczepień i tego, że mógł zamówić więcej szczepionek, ale tego nie zrobił. Dlatego ich brakuje i dlatego najstarsi Polacy muszą czekać w kolejkach.

– Ale my już nie damy sobie robić wody z mózgu, doskonale wiemy, że rząd zawsze wyciąga aborcję, żeby odwrócić uwagę – mówi Patrycja, która przyszła na marsz z grupą przyjaciół. – To jest nasz kraj, nasza przyszłość i żadni dziadersi nie będą nam wybierali ani sposobu życia, ani ideologii. Ich to już nie dotyczy.

Demonstranci przeszli z placu Wolności pod siedzibę PiS na Młyńskiej skandując “rząd na bruk, bryk na rząd”, a później Solną na Ostrów Tumski. W marszu brało już udział ponad tysiąc osób.

4.3 4 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze