Poznań: Kobieta wielu ról, czyli debata na temat zadań współczesnej kobiety

Kiedyś ich przeznaczeniem była wyłącznie rola żony i matki. Dziś kobiety na całym świecie pełnią wiele ważnych funkcji w różnych obszarach. Czy także w Polsce? O tym będą dyskutować uczestnicy debaty “Kobieta wielu ról”, na którą dziś o 17.30 zaprasza Uniwersytet SWPS.

Inspiracją do debaty na temat roli pracy zawodowej w życiu polskich kobiet stało się badanie realizowane na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu przez dr Agnieszkę Czerw. Badanie odpowiada na pytanie, w jaki sposób kobiety z różnych pokoleń (Baby Boomers, X, Y i Z) postrzegają siebie w roli pracownika oraz matki, a także jak realizacja tych ról związana jest z odczuwaną jakością życia. Jaki wpływ na postrzeganie siebie i swojej społeczno-kulturowej roli mają dla kobiety czasy, w których się urodziły?

Powodem realizacji badania stała się obserwowana w ostatnich latach zmiana kulturowa dotycząca pełnienia ról społecznych przez polskie kobiety. Przechodzenie od tradycyjnej roli kobiety realizującej się głównie w rodzinie, przez czas dominującego wizerunku kobiety pracującej, aż po współczesną tendencję do równoważenia funkcjonowania w pracy i rodzinie związane jest z tym, jak kobiety z różnych pokoleń postrzegają pracę zawodową jako wartość budującą ich tożsamość.

Głównym tematem badania (900 pracujących kobiet, posiadających minimum 1 dziecko) jest związek tożsamości zawodowej i rodzicielskiej z postawami wobec pracy zawodowej oraz satysfakcją z życia.

Debata poprowadzona będzie jako moderowany panel dyskusyjny z udziałem pracujących kobiet pełniących ważne role społeczne. Tematem będzie analiza znaczenia pracy zawodowej w życiu kobiety z perspektywy pokoleń oraz z uwzględnieniem różnej sytuacji życiowej pracujących kobiet. Panelistki będą dyskutować o przyczynach i konsekwencjach postaw wobec pracy polskich kobiet w różnym wieku. Podstawą do dyskusji będą wyniki badania dr Agnieszki Czerw przedstawione przed debatą oraz własne doświadczenia zawodowe, w tym zarządcze, zaproszonych panelistek.

Wśród prelegentek znajdą się: Zofia Chołody – prezeska Klubu Kobiet Przedsiębiorczych, Katarzyna Katarzyna Kierzek-Koperska – zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Agnieszka Lewicka – zastępca dyrektora marketingu Uniwersytetu SWPS, Paulina Stochniałek – ekonomistka, prezeska firmy Aniołowie Konsultingu, Joanna Rubin – dziennikarka i blogerka. Spotkanie poprowadzi Remigiusz Koziński, dziennikarz prasowy, radiowy oraz telewizyjny.

Debata odbędzie się 15 października w siedzibie Uniwersytetu SWPS przy ul. Kutrzeby 10 w sali 001 w godzinach 17.30-19.30.

SWPS, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze