autostrada fot. UMP

Poznań: Kierowcy mogą już korzystać z trzech pasów autostrady

Pół roku przed planowanym terminem końca prac, kierowcy mogą zacząć korzystać z trzech pasów na obwodnicy Poznania.

Rozbudowa obwodnicy była skomplikowana ze względów technicznych. Prace tam były prowadzone „pod ruchem”, dzięki czemu udało się zachować przejezdność na obecnych pasach. – To kolejna ważna dla mieszkańców Poznania i aglomeracji inwestycja komunikacyjna, z której kierowcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. To z pewnością kolejny piękny prezent na Święta dla mieszkańców Wielkopolski, Poznania i przyjezdnych – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Rozbudowa rozpoczęła się w marcu obecnego roku i zajęła równo 277 dni. Jest to spory sukces, ponieważ zgodnie z założeniami kierowcy mieli zyskać możliwość skorzystania z trzeciego pasa dopiero za pół roku. – Cieszymy się z zakończenia tych prac, bo choć poznański odcinek autostrady był cały czas przejezdny, to inwestycja generowała wzmożony ruch na ulicach Poznania. Znaczna część kierowców, z uwagi na związane z prowadzonymi pracami utrudnienia, wybierała przejazd przez miasto. Mamy nadzieję, że teraz ruch tranzytowy przeniesie się z powrotem na obwodnicę autostradową, która poszerzona do trzech pasów w każdą stronę zapewnia bezpieczny i sprawny przejazd – dodał prezydent Poznania.

Inwestycja kosztowała 202 miliony złotych i została w całości sfinansowana przez Autostradę Wielkopolską. – Śmiało mogę dziś stwierdzić, że prywatny koncesjonariusz po raz drugi udowodnił, że może budować w Polsce autostrady szybko, sprawnie, bez opóźnień i jest w stanie udostępnić przejazd kierowcom przed zakładanym terminem – powiedział Sebastian Joachimiak, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej SA.

Chociaż obwodnica jest już przejezdna, to nie jest to jeszcze koniec prac, które będą na niej wykonywane. Na trasie pojawią się jeszcze m.in. nowe ekrany akustyczne, ale na szczęście tych robót kierowcy mają nie odczuć. Zakończenie wszystkich prac jest planowane na czerwiec 2020 roku.

UMP / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze