Poznań: Kiedy zaczną działać instytucje kultury?

Biblioteka Raczyńskich i Muzeum Narodowe
Poznańskie instytucje kultury przygotowują się do otwarcia i wprowadzają zmiany, by powitać odwiedzających zgodnie z normami sanitarnymi. Ale kiedy zostaną otwarte?

Otwarcie od 4 maja niektórych instytucji kultury – muzeów, galerii sztuki i bibliotek – umożliwiło wydane 2 maja rozporządzenie Rady Ministrów.
– Chcemy otwierać instytucje kultury, ale nie w pośpiechu – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania odpowiedzialny za kulturę. – W pierwszej kolejności musimy zapewnić bezpieczeństwo pracowniczkom i pracownikom, a także osobom odwiedzającym te przestrzenie. Dlatego każda instytucja objęta aktualnymi regulacjami będzie miała odrębny tryb ponownego uruchomienia działalności.

Zgodnie z zapisami rozporządzenia instytucje kultury nie tylko mają obowiązek wprowadzenia nowych rozwiązań sanitarnych, ale też niezbędna jest konsultacja proponowanych działań z lokalnymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi. Wszystkie placówki muszą się więc do nowego otwarcia solidnie przygotować. Już wiadomo na przykład, że w muzeach i galeriach sztuki podczas zwiedzania niedostępne będą między innymi audioprzewodniki, tablety i inne urządzenia dotykowe.

– Dyrektorzy wraz ze swoimi współpracownikami są w trakcie zamawiania potrzebnego sprzętu oraz opracowywania procedur bezpieczeństwa, które będą konsultowane ze służbami sanitarnymi – informuje Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury. – Miasto Poznań oferuje instytucjom kultury wsparcie w pozyskaniu lub zakupie części środków ochrony osobistej, ale zakup większej liczby maseczek, rękawiczek, płynów dezynfekcyjnych czy montaż osłon z pleksiglasu to wydatek, który uszczupli budżet niektórych jednostek nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

W środę, 6 maja w Poznaniu działalność wznowiło Muzeum Narodowe, podlegające Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród instytucji, których organizatorem jest Miasto Poznań, jako pierwsza otwarcie dla publiczności zapowiada Galeria Miejska Arsenał na Starym Rynku – już w najbliższy piątek, 8 maja.

Od poniedziałku, 11 maja poznaniacy i turyści prawdopodobnie będą mogli znów odwiedzać Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44. Ze względu na specyfikę użytkowania nadal nieczynny będzie mieszczący się w tym samym budynku fotoplastykon.

18 maja, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzealnika, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości planuje otworzyć dwa swoje oddziały: Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII, z wyłączeniem pewnych fragmentów ekspozycji. Na przełomie maja i czerwca do przyjęcia gości mają być gotowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Muzeum Armii Poznań i Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. 18 maja prawdopodobnie otwarte będą już wystawy w Pałacu Górków – głównej siedzibie Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

W drugiej połowie maja działalność planuje wznowić Biblioteka Raczyńskich. Ze względu na dużą liczbę bibliotecznych filii, które należy dostosować do nowych wymogów, przygotowania muszą potrwać dłużej. Wiadomo, że czytelnicy nie będą mieli dostępu do półek z książkami (możliwe będzie wypożyczenie wyłącznie pozycji zamówionych wcześniej drogą mailową lub telefoniczną) i stanowisk komputerowych. Nieczynne będą czytelnie i przestrzenie rekreacyjne. Zamknięte pozostaną na razie Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego oraz Mieszkanie-Pracownia Kazimiery Iłłakowiczówny oraz filie zlokalizowane w szkołach. Do odwołania nie będą się odbywać spotkania autorskie, lekcje biblioteczne, wykłady itp. Zawieszona pozostaje również realizacja usług Książka dla seniora i Czytanie bez barier.

Także pod koniec maja ponownie będzie można obejrzeć ekspozycję czasową „W księgach boskich i ludzkich. Świat Jana Lubrańskiego” w Bramie Poznania. Od połowy maja w Centrum Kultury Zamek prawdopodobnie znów będzie można oglądać wystawę „Nieznany Impresjonizm. Manet, Pisarro i im współcześni”, a od czerwca zwiedzać odnowione zachodnie skrzydło gmachu po renowacji. O ile nie zmienią się obostrzenia rządu, zawieszona pozostanie działalność: warsztatowa, koncertowa, teatralna i kinowa Zamku.

Na zezwolenie na wznowienie działalności czekają pozostałe instytucje kultury, ale też prywatne przestrzenie kulturotwórcze: teatry, kina, domy kultury czy sale koncertowe i kluby.

UMP, el

Podziel się: