Poznań: Kiedy ruszy remont Pestki?

tramwaj 2 fot. ZTM UMP

W połowie marca został ogłoszony przetarg na wykonawcę prac remontowych na jednym odcinku, a na remont drugiego miasto dostało dofinansowanie z Polskiego Ładu – więc prace na Pestce ruszą przed wakacjami. To będzie duże utrudnienie dla mieszkańców.

Trasa nie była remontowana od momentu jej powstania, czyli od 25 lat. Po takim czasie intensywnej eksploatacji konieczny jest kompleksowy remont. Niestety, oznacza to utrudnienie dla pasażerów, bo na czas remontu trasę całkowicie trzeba będzie wyłączyć z ruchu – a remont potrwa pół roku.

W tym czasie zostanie wymienione torowisko wraz z częścią jego podbudowy oraz będą wykonane nowe nawierzchnie krawędzi peronowych przystanków: Słowiańska, Solidarności, Lechicka/Poznań Plaza, Kurpińskiego i Szymanowskiego.

– Po zakończeniu prac mieszkańcy zyskają odnowioną technicznie trasę, która będzie im służyć przez kolejne lata – mówi Jan Gosiewski, dyrektor ZTM w Poznaniu. – Tramwaje będą kursować sprawniej i bezpieczniej. Wykonanie remontu pozwoli przywrócić pierwotne parametry eksploatacyjne, pozwalające na przejazd tramwajów z odcinkową prędkością nawet 70 km/h. Poprawi się również aspekt akustycznego oddziaływania trasy na okoliczne osiedla, przejazd tramwaju odnowionym torowiskiem powoduje mniejszy hałas.

Jednak zanim tak się stanie, mieszkańcy muszą się nastawić na duże utrudnienia – Pestką z centrum na osiedle Sobieskiego jedzie się 9 minut. Żaden inny środek transportu, łącznie z samochodem, nie pokonuje tej trasy w tym tempie. Podczas prac pasażerów będą wozić autobusy “za tramwaj” kursujące wzdłuż trasy PST, sytuację ułatwią równoległe do PST trasy tramwajowe: nowa na Naramowice oraz do pętli Połabska i Piątkowska.

Podziel się: