Elektrociepłownia Garbary fot. Sławek Wąchała

Temperatury za oknami poszybowały w dół i w wielu mieszkaniach jesienne zimno daje się już we znaki. Kiedy w Poznaniu rozpocznie się sezon grzewczy?

W zasadzie nie ma konkretnego terminu rozpoczęcia sezonu grzewczego. Zgodnie z definicją znajdującą się w par. 2 pkt 20 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.

Nie jest to definicja zbyt precyzyjna, dlatego Rozporządzenie Ministra Infrastruktury uściśla, że konieczność dostarczania ciepła pojawia się wtedy, gdy bez niego nie można utrzymać właściwej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych. Właściwa temperatura to 20 stopni Celsjusza w pokojach, kuchniach, biurach, a 24 stopnie w szatniach, pływalniach czy na oddziałach położniczych.

Wszystko jest więc zależne od temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy. A ponieważ od kilkunastu dni noce są już naprawdę chłodne, w wielu miejscach Poznania grzejniki sa już ciepłe, a w wielu innych wkrótce będą. Grzeją już na Piątkowie, a od jutra rozpocznie się sezon grzewczy w Spółdzielni Mieszkaniowej „Osiedle Młodych”.
„Uprzejmie informujemy, że SM „Osiedle Młodych” w Poznaniu złożyła wniosek do Firmy Veolia Energia Poznań S. A. o rozruch instalacji centralnego ogrzewania” – podała spółdzielnia na swojej stronie. – „W związku z tym rozpoczęcie sezonu grzewczego nastąpi 22 września br.”.

Do rozpoczęcia sezonu grzewczego przygotowuje się także Veolia, która na swojej stronie opublikowała komunikat w tej sprawie. Klienci są proszeni o składanie z wyprzedzeniem deklaracji związanych z uruchomieniem dostaw ciepła na adres mailowy: bok.poznan@veolia.com. Spółka prosi także o odpowiednie przygotowanie instalacji wewnętrznej: zapewnienie wody w instalacji i otwarcie zaworów oraz usunięcie ewentualnych awarii przed rozpoczęciem sezonu.