Poznań: Kibice zbierali pieniądze na remont nagrobków. Jest rekord!

cmentarz, Górczyn fot. L. Łada

400 wolontariuszy zbierało pieniądze na renowację grobów Powstańców Wielkopolskich zorganizowaną przez kibiców Lecha Poznań. To była trzynasta zbiórka i okazała się rekordowa, tak pod względem liczby wolontariuszy, jak zebranych pieniędzy.

Jak poinformował Marcin Kawka, prezes Stowarzyszenia Kibiców Kolejorz, zbiórka trwała od 30 października do 1 listopada, a 400 wolontariuszy zbierało pieniądze na 12 cmentarzach w Poznaniu i 140 w Wielkopolsce. Liczenie pieniędzy jeszcze trwa, wpłat zresztą też cały czas przybywa, ale już wiadomo, że pieniędzy będzie więcej niż przed rokiem. Organizatorzy szacują, że uda im się zebrać ponad 200 tysięcy złotych.

Jak podkreślił Marcin Kawka, bardzo ważne jest dla zbierających to, że ludzie sami ich szukają na cmentarzach, bo mają do nich zaufanie i chętnie ich wspierają. Zdarzyło się, że kilka osób było przeciwnych zbiórce, a raz została wezwana policja przez osobę, która nie wierzyła, że zbiórka jest legalna, ale to były pojedyncze przypadki. Nie zdarzyły się natomiast żadne ataki agresji czy próby kradzieży puszek z datkami.

Warto przypomnieć, że kibice Lecha dzięki zbiórkom wyremontowali już prawie 1000 powstańczych grobów, kilkanaście pomników, kilkadziesiąt miejsc pamięci oraz oznaczyli ponad 3600 grobów Powstańców Wielkopolskich w całym regionie. One są następne w kolejce do renowacji, o ile oczywiście rodziny powstańców wyrażą zgodę.

Źródło: Głos Wielkopolski

Podziel się: