Poznań: Kaziuk Wileński na Starym Rynku!

Kaziukowe serca, palmy, obwarzanki i cepeliny. Kaziuk Wileński rozpoczyna się o godzinie 10.00 msza świętą w Farze Poznańskiej, a później organizatorzy zapraszają na wielki jarmark na Starym Rynku.

Jarmark zaczyna się o 11.30 jak co roku wejściem na rynek dynastii Jagiellonów z królewiczem Kazimierzem na czele. Przed fasadą Ratusza wystąpią witający ich Tadeusz Jeziorowski i Krzysztof Styszyński, którzy przybliżą postacie króla Zygmunta Il Augusta – z okazji Jubileuszu 500-lecia urodzin władcy Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Obojga Narodów – oraz królowej Barbary Radziwiłłówny. Królewskiej rodzinie jak zawsze towarzyszyć będą kronikarz Jan Długosz, halabardziści i Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa.

Jagiellonowie wejdą następnie na loggię Ratusza, z której będą pozdrawiać poznaniaków, a o 12.00 rozlegną się w tę wyjątkową niedzielę dwa hejnały: poznański i wileński.

Po powitaniu i hejnałach rozpocznie się jarmark, na którym będą wszystkie wileńskie smakołyki, które poznaniacy pokochali: wileński chleb, piernikowe serca, obwarzanki i cepeliny. Będą też wielkanocne palmy, które podobno są najpiękniejsze ze wszystkich…

Zakupy umilą występy na scenie na Starym Rynku. Będzie można podziwiać Zespół Pieśni i Tańca „Zgoda” z Wilna na Litwie, Swarzędzką Orkiestrę Flażoletową, Zespół Pieśni i Tańca „Wielkopolanie” oraz dziecięcy zespół “Cepelia-Poznań”.

Organizatorzy – Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Poznaniu – jak co roku wręczy też swoją nagrodę. „Żurawiną 2020” uhonorowana zostanie Edyta Maksymowicz, dziennikarka TVP Wilno i portalu Wilnoteka.lt

W siedzibie Wspólnoty Polskiej (St. Rynek 51) przez cały czas trwania Kiermaszu Kaziukowego będzie można obejrzeć prezentacje multimedialne oraz wysłuchać pieśni i recytacji poświęconych 500. rocznicy urodzin króla Zygmunta II Augusta.

A o godz. 17.00 w szkoła muzycznej przy ul. Solnej 12 rozpocznie się Koncert Galowy Zespołu Pieśni i Tańca „Zgoda”. Artyści z Wilna zaprezentują polskie regionalne tańce i piosenki, a także folklor innych narodów zamieszkujących Kresy. Wstęp wolny.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: