Sprawdzanie zgód TCF
środa, 8 maja, 2024

Poznań: Karta LGBT+ nie zostanie wprowadzona? “Nie ma woli politycznej”

Wszystko wskazuje na to, że karta LGBT+ nie zostanie wprowadzona w Poznaniu. Zamiast tego miasto może wprowadzić Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Wszystko zaczęło się w maju od postulatu Stonewall (środowisko zrzeszające gejów, lesbijki, osoby biseksualne itd.), żeby wzorem Warszawy wprowadzić w Poznaniu kartkę LGBT+. – Wśród ponad 670 000 osób przebywających w Poznaniu nawet 67 000 należy do społeczności LGBT+. Mieszkamy tu, płacimy podatki, zakładamy rodziny i, tak jak wszyscy obywatele i obywatelki, dążymy do osiągnięcia osobiście pojmowanego szczęścia – argumentowali działacze w liście wysłanym do Jacka Jaśkowiaka. – Obowiązkiem władzy samorządowej jest opieka nad lokalną społecznością, w szczególności zaś osobami zagrożonymi dyskryminacją i wykluczeniem – podkreślali.

– Nie otrzymałem jeszcze listu, wiem tylko, że został on wysłany – mówił nam dzień po wysłaniu listu przez grupę Stonewall Jacek Jaśkowiak. – Wczoraj uczestniczyłem w jubileuszu Uniwersytetu Poznańskiego, także jeszcze nie znam propozycji z listu. Natomiast jeśli chodzi o działania związane z wykluczeniami to ja to zawsze wolę traktować szerzej. Nie chciałbym tego ograniczać tylko i wyłącznie do tego środowiska (LGBT – red.). Uważam, że powinniśmy działać w taki sposób, żeby ta różnorodność była akceptowana i rozumiana szerzej, a nie tylko przez pryzmat orientacji seksualnej.

Już wtedy brzmiało to jak próba zdystansowania się od pomysłu wprowadzenia w Poznaniu karty LGBT. Potwierdzenie przyszło do Stonewall w czerwcu, kiedy otrzymali odpowiedź od Jaśkowiaka. – Uprzejmie dziękuję za przekazaną propozycję założeń Poznańskiej Karty LGBT+ – można było przeczytać w liście. – Uznając za zasadne rzetelne przeanalizowanie Państwa inicjatywy, przekazałem sprawę celem wypracowania stanowiska powołanemu przeze mnie w grudniu 2018 r. Zespołowi ds. Polityki Równości i Różnorodności. Jestem przekonany, że dzięki współpracy zaangażowanych w politykę równościową partnerów społecznych – organizacji pozarządowych, samorządu terytorialnego, niezależnych ekspertek i ekspertów – uda nam się wypracować satysfakcjonujące rozwiązanie dla poznańskiej społeczności LGBT+.

Stonewall nie kryło rozczarowania takim podejściem do sprawy. – Doceniamy wyrażoną w liście wolę współpracy. Mimo wszystko czujemy spory zawód. Podpisanie przez prezydenta Jaśkowiaka poznańskiej Karty LGBT+ nie wprowadziłoby samo w sobie żadnych formalnych zmian. Byłoby tylko i aż wyrazem politycznej woli ich przeprowadzenia. Przyniosłoby to dwa podstawowe skutki – po pierwsze motywowałoby zainteresowanych urzędników i urzędniczki do możliwie najsprawniejszej pracy nad naszymi propozycjami. Po drugie byłoby symbolicznym potwierdzeniem i wzmocnieniem równościowej polityki miasta Poznania. Prezydent Jaśkowiak twierdzi, że takie symboliczne gesty nie są potrzebne. Nie zgadzamy się z tym. Przypominamy, że już kilkanaście samorządów podpisało uchwały przeciwko społeczności LGBT+. Wobec tak szokującego ostracyzmu, w dodatku popartego urzędowym majestatem, gest podpisania poznańskiej Karty LGBT+ byłby bezcenny. Warszawa pozostaje jak dotąd jedynym polskim miastem, który na taki gest się zdecydowało.

Wydaje się, że w tej sytuacji Jacek Jaśkowiak nie miał specjalnie wyjścia. Mimo osobistego sprzyjania środowiskom LGBT+, prezydent Poznania natrafił na opozycję we własnym klubie. Część radnych Koalicji Obywatelskiej nie chciało wprowadzić w Poznaniu karty, inni wskazywali, że tolerancji nie można sprowadzać do środowisk LGBT. Przeciwko wprowadzeniu karty jest również Marta Mazurek, przewodnicząca Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności, która wolałaby wprowadzić Europejską Kartę Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym.

Choć sama karta teoretycznie powinna również pomóc osobom LGBT, to działacze Stonewall chcieliby bardziej sprofilowanych działań ze strony miasta. – Naszym zdaniem umieszczanie problemów i postulatów społeczności LGBT+ wyłącznie w szerszym kontekście doprowadza do ich rozmycia. Społeczność ma unikalne, charakterystyczne dla siebie potrzeby i problemy, których nie da się rozwiązać inaczej, niż stosując odpowiednio dostosowane narzędzia – napisali działacze na facebooku. – Przebieg spotkania potwierdził nasze wcześniejsze przewidywania – w Zespole nie ma woli politycznej, aby rekomendować prezydentowi Poznania podpisanie Karty LGBT+.

W związku z obecnym impasem działacze LGBT+ zdecydowali się skupić na opracowaniu trzech pozycji z karty: pomocy interwencyjnej, centrum społecznościowego oraz monitoringu incydentów. Mają być one omawiane na kolejnym spotkaniu Zespołu ds. Polityki Równości i Różnorodności we wrześniu.

AS źródło: archiwum / FB Grupa Stonewall

Strona głównaPoznańPoznań: Karta LGBT+ nie zostanie wprowadzona? "Nie ma woli politycznej"