sąd okręgowy

Poznań: Kamienicznik z karą bezwzględnego więzienia

Na osiem miesięcy więzienia i 20 tys. zł grzywny skazał Sąd Okręgowy w Poznaniu Josefa L. za próbę wyrzucenia lokatorów z budynku. Wyrok jest prawomocny, ale obrońca skazanego zapowiedział wniosek o kasację.

Przypomnijmy: chodzi o sprawę kamienicy na Starym Mieście, którą kamienicznik kupił, a później postanowił pozbyć się z niej lokatorów. W tym celu stosował przeróżne działania, które sąd – jak informuje Radio Poznań – nazwał wyjątkowo złośliwymi. Wymontował drzwi wejściowe, odciął wodę, gaz i prąd – a wszystko to z lokatorami mieszkającymi w budynku. Twierdził, że nadzór budowlany nakazał mu rozpocząć remont, bo budynek grozi zawaleniem, a tymczasem chodziło o pozbycie się lokatorów. Lokatorzy sprawdzili, że żadne taki nakaz nie został wydany. Zgodnie z prawem powinien im zapewnić lokale zastępcze na czas remontu – ale oferowane przez niego mieszkania nie nadawały się do zamieszkania.

Co ciekawe, lokatorzy, w tym ponad 90-letnia pani Stefania Chlebowska, zgłaszali niejednokrotnie sprawę do prokuratury, jednak ta umarzała postępowanie. Do sądu zaprowadził kamienicznika ostatecznie prywatny akt oskarżenia, złożony przez panią Stefanię i jej córkę. Sąd zauważył dziś, że zdumiewa go stanowisko prokuratury, bo prawo własności do budynku nie jest prawem do popełniania przestępstw przy pozbywaniu się lokatorów. “Miarą naszego człowieczeństwa jest stosunek do ludzi starych, niedołężnych, dzieci i zwierząt. Wydaje się, że oskarżony temu nie sprostał” – powiedziała sędzia odczytując wyrok, jak podaje Radio Poznań.

Pani Stefania nie dożyła wyroku – miałaby dziś ponad 100 lat. W sądzie reprezentowała ją córka, która stwierdziła, że cieszy się z wyroku, który zapadł po 10 latach walki. A najbardziej z tego, że takie traktowanie ludzi zostało ukarane, a sędzia udowodniła, że nie ma przyzwolenia społecznego na takie traktowanie ludzi przez kamieniczników.

Sam skazany przed wyrokiem przekonywał, że jest niewinny. Po wyroku nie chciał go komentować. Jego adwokat powiedział tylko, że zamierzają złożyć wniosek o kasację.

 

4 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze