Poznań: Kamienica przy Jeżyckiej odzyskuje blask

kamienica przy Jeżyckiej fot. ZKZL
Historyczny Poznań w sporej części był zabudowany domami w stylu szachulcowym. Jednym z takich budynków jest kamienica przy ul. Jeżyckiej 6, zbudowana pod koniec XIX wieku. Właśnie trwa jej remont.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, który zarządza tym budynkiem, od połowy 2020 roku prowadzi tam prace remontowe – i już teraz można podziwiać ich efekt, a zadanie nie zaliczało się do łatwych. Ta trzykondygnacyjna kamienica z poddaszem została wybudowana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. Jest to rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnioną w tym przypadku murem z cegły. Daje to osobliwą architekturę i oryginalny wygląd budynku. Kamienica wymagała gruntownej modernizacji, dlatego spółka zdecydowała się na remont nie tylko z uwagi na chęć polepszenia standardu zamieszkania dla miejskich lokatorów, ale także ze względu na chęć odrestaurowania wyjątkowo pięknego zabytkowego budynku.

Zakres prac objął remont dachu, zabezpieczenie szkieletu konstrukcyjnego, remont klatki schodowej oraz pomieszczeń piwnicznych. W ramach modernizacji przygotowano izolację przeciwwilgociową fundamentów i ścian piwnicy oraz adaptację części piwnicy na węzeł cieplny. Wszystkie te prace już się zakończyły, a wykonawca na zlecenie ZKZL przystąpił do kolejnego etapu.

W drugim etapie modernizacji, która jest aktualnie prowadzona, zostaną wykonane remonty lokali mieszkalnych. Wymienione zostaną okna i drzwi, a ściany zostaną ponownie pomalowane. Mieszkańcy będą mogli również skorzystać z nowych przyłączy do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na klatce schodowej oraz w mieszkaniach zostanie też wymieniona instalacja elektryczna. W ramach walki ze smogiem zlikwidowanych zostanie tutaj 12 pieców kaflowych, a dzięki przyłączeniu do cieplika miejskiego mieszkańcy będą mogli cieszyć się z centralnego ogrzewania.

Koszt całej inwestycji wynosi blisko 6 milionów złotych. Co istotne – Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych uzyskał blisko połowę tej kwoty z bezzwrotnego dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego. Prace wewnątrz budynku przy ul. Jeżyckiej 6 trwają. Modernizacja planowo ma zostać zakończona w maju 2021 roku.

ZKZL, el

Podziel się: