koronawirus z Wuhan fot. WSSE

Poznań jest przygotowany na koronawirusa – zapewnia PSSE

Miejskie służby i szpitale w stałej gotowości, środki ostrożności na Ławicy i MTP. – Miasto jest dobrze przygotowane na wypadek wystąpienia koronawirusa z Chin – uważa Witold Draber, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Dyrektor zwrócił uwagę, że PSSE jest w stałym kontakcie ze służbami miejskimi, szpitalami, przedstawicielami lotniska i MTP.
– Nie ma powodów do paniki – mówi stanowczo.

Dodatkowe środki ostrożności podjęła Grupa MTP, która organizuje Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury Budma. Jej pracownicy na stałe współpracują z przedstawicielem na rynek chiński, którego zadaniem jest nie tylko współpraca z klientami zagranicznymi, lecz także monitorowanie sytuacji na miejscu.

– W związku z informacjami dotyczącymi zachorowań wywołanych koronawirusem 2019-nCoV, śledzimy na bieżąco komunikaty udostępniane przez Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) i działamy zgodnie z procedurami – informuje Karolina Nawrot z Centrum Prasowego Grupy MTP. – W trakcie zbliżającej się grupy targów budowlanych na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich będzie funkcjonował punkt medyczny, w poszerzonym składzie, który będzie w stałym kontakcie z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu oraz z oddziałem zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu.

W toaletach na terenie targów umieszczono podajniki z płynem dezynfekującym, a w pawilonach rozwieszono oficjalny komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w języku polskim, angielskim i chińskim. Komunikat przypomina, że w przypadku zauważenia u siebie niepokojących objawów, należy zgłosić się do punktu opieki medycznej. W widocznym miejscu znajduje się też numer telefonu – mogą tam dzwonić osoby, które zauważyły coś podejrzanego.

Na Budmę mieli przyjechać przedstawiciele kilkudziesięciu chińskich firm. W piątek, 31 stycznia, na liście wystawców zostało ich już tylko 17. Nie ma jednak pewności, że dotrą do Poznania, ponieważ kolejni przewoźnicy odwołują loty z i do Chin.

Dobrze przygotowany jest też Port Lotniczy Poznań-Ławica – pomimo tego, że lotnisko nie obsługuje bezpośrednich lotów z Chin.

– Ściśle współpracujemy z inspektorami sanitarnymi, służbami wojewódzkimi i miejskimi – wylicza środki ostrożności Błażej Patryn, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica. – Jesteśmy też w stałym kontakcie z dużymi lotniskami, na których lądują pasażerowie zmierzający do Poznania. Współpracujemy z lotniskiem Chopina w Warszawie i z dużymi hubami lotniczymi w Monachium, Frankfurcie i Kopenhadze. W naszej hali przylotów pasażerowie mogą zaopatrzyć się w ulotki, które szczegółowo wyjaśniają zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia, najważniejsze informacje zostały też wywieszone w widocznym miejscu. Mamy też do dyspozycji specjalne pomieszczenie, w którym pasażer z podejrzeniem koronawirusa może poczekać na przyjazd służb.

Koronawirus – jak się przed nim uchronić i co warto wiedzieć?

Okres wylęgania wirusa 2019-nCoV może trwać od 1 do 14 dni, najczęściej jednak jest to 5-6 dni. W tym czasie osoby podróżujące z obszarów wysokiego ryzyka powinny obserwować swój stan zdrowia. Koronawirus przenosi się przez ludzi i zwierzęta; można zarazić się nim w chwili kontaktu z wydzielinami nosiciela. Koronawirus przenosi się przez ludzi i zwierzęta; można zarazić się nim w chwili kontaktu z wydzielinami nosiciela. Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane z Chin.

Wirus 2019-nCoV jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Dlatego dobrą profilaktyką jest częste mycie rąk wodą z mydłem lub dezynfekowanie ich środkiem na bazie alkoholu. Należy natomiast przestrzegać zasad higieny, zakrywać usta, kaszląc, często myć ręce. Dobrze pamiętać o tym, że aktualnie bardziej niż nowy koronawirus niebezpieczna jest grypa.

W przypadku pojawienia się symptomów takich jak: gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność – podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.

UMP, el

0 0 votes
Oceń artykuł

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze