Poznań: Jedziesz samochodem? To uważaj na… dziki!

Do tej pory raczej spacerowały sobie po Dębinie albo odwiedzały ludzkich sąsiadów w Naramowicach czy na Piątkowie. Teraz wychodzą na drogi. W piątek pod Poznaniem doszło do aż dwóch wypadków z udziałem dzików. Uważajcie!

Pierwszy z nich miał miejsce około godziny 21.00 w Swadzimiu, w pobliżu Auchan, i skończył się tragicznie dla dzika. Martwe zwierzę jeszcze długo później leżało na jezdni. Kierowcy i pasażerom samochodu nic się nie stało.

Drugi wypadek zdarzył się w Chludowie na drodze krajowej nr 11. W zderzeniu samochodu osobowego z dzikiem tym razem ucierpiał samochód i jego kierowca.

Strażnicy miejscy regularnie dostają zgłoszenia o dzikach, które pojawiają się w mieście. Rocznie to ponad 2 tys. interwencji w sprawach dotyczących zwierząt dzikich i egzotycznych. W zdecydowanej większości zgłoszenia te dotyczą zagrożeń stwarzanych przez dziki.

Niestety, temu, że dziki pojawiają się w pobliżu miasta i na ruchliwych szosach, winni są sami mieszkańcy. Zostawiają resztki pożywienia przed posesjami nie zabezpieczając odpowiednio koszy na śmieci, a czasami nawet dokarmiają dziki. To sprawia, że zwierzęta traktują ludzkie siedziby jak darmową stołówkę – i przychodzą, gdy są głodne. Ubocznym skutkiem takiej działalności jest też to, że dziki przestają uciekać przed ludźmi, a w konsekwencji coraz częściej pojawiają się na osiedlach, w ogrodach – i na drogach.

Dlatego Straż Miejska Miasta Poznania prosi kierowców o ostrożną jazdę w pobliżu kompleksów leśnych, w których żyją duże zwierzęta, zwłaszcza o zmierzchu, by nie doszło do nieszczęścia, gdy dzik czy jeleń albo sarna znienacka wyskoczą na drogę. Pamiętajmy, ze przy dużej prędkości samochód w zderzeniu z ciężkim zwierzęciem nie ma żadnych szans.

SMMP, el