pisanki fot. L. Łada

Poznań: Jarmark Wielkanocny już jest!

Na placu Wolności już od 8 do 10 kwietnia, a na Rynku Łazarskim – 10 kwietnia. Własnie rozpoczął się w Poznaniu Jarmark Wielkanocny ze wieloma atrakcjami i regionalnymi przysmakami. Będą też artyści z Ukrainy.

W tym roku ze względu na remont Starego Rynku Jarmark Wielkanocny odbywa się na placu Wolności, ma też swoją jednodniową łazarską odsłonę w postaci Złotej Niedzieli 10 kwietnia na Rynku Łazarskim.

Co znajdziemy na placu Wolności? Stoi już tam ponad 40 stoisk i domków handlowych, w których można kupić wyroby rękodzielnicze, szklane i ceramiczne ozdoby, cebulki kwiatowe i nasiona oraz oczywiście wszystko to, co potrzebne do wielkanocnego koszyczka – do samego koszyczka po pięknie udekorowane pisanki. Na Jarmarku Wielkanocnym będą też alkohole: od likierów, nalewek, wódek smakowych po miody pitne, śliwowice i polskie wina.

Nie zabraknie także regionalnych przysmaków z całej Europy, które mogą być interesującym uzupełnieniem świątecznego śniadania.
– Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy – wylicza Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska, organizatora jarmarku. – Wytrawni smakosze będą mogli skosztować holenderskich, szwajcarskich, włoskich i hiszpańskich serów. Czeka na nich również cała gama greckich produktów z małych rodzinnych przedsiębiorstw, a także polskie miody z przydomowej pasieki oraz podlaskie sękacze i mrowiska. Jak co roku, hitem jarmarku będą zapewne pięknie zdobione pierniki z motywem wielkanocnym, które nie tylko dobrze smakują, ale także ozdobią każdy świąteczny stół.

Jarmark jest oczywiście świątecznie udekorowany, a chętni mogą wziąć udział w zajęciach plastycznych czy warsztatach wikliniarskich.

Podobny asortyment towarów będzie można kupić na Rynku Łazarskim 10 kwietnia. Poza artykułami typowo wielkanocnymi będą też przysmaki od okolicznych restauratorów we współpracy z kawiarnią Pączuś i kawusia. Dochód z ich sprzedaży będzie przekazany na rzecz ukraińskich dzieci. Będą też stoiska ukraińskich artystów, na których będziemy mogli kupić ich wyroby, a całości atrakcji dopełnią warsztaty i koncerty dla dzieci.

Najmłodsi poznaniacy będą mogli lepić w glinie, malować drewniane ozdoby wielkanocne, skręcać balony, ozdabiać styropianowe jaja i tekturowe ptaki, a nawet rzeźbić w drewnie. Czas będą im umilały występy Wujka Ogórka oraz Moniki Kijek, która zaśpiewa piosenki z bajek i filmów Disneya. Dla nieco starszych są warsztaty zdobienia babeczek i robienia ozdób wiosennych.