Poznań: Jan Konstanty Żupański zaprasza dziś na Wildę!

Będą wiersze Krystyny Miłobędzkiej, warsztaty rysunku, spotkanie z Joanną Jodełką i na zakończenie dnia – koncert Bandonegro Tango Orquesta. A wszystko to w ramach pierwszego dnia Festiwalu Żupańskiego.

To już trzecia edycja spotkania z kulturą na Wildzie, która odbywa się pod patronatem tego dziewiętnastowiecznego poznańskiego wydawcy, który… wcale nie był poznaniakiem, a nawet Polakiem. Z pochodzenia – bo z wyboru i z charakteru jak najbardziej pasował do stolicy Wielkopolski.

Żupański (1804-1883) tak naprawdę nazywał się… Zupanos i pochodził z rodziny spolonizowanych kupców greckich handlujących winem, którzy osiedli w Wielkopolsce jakieś 50 lat przed jego urodzeniem. Był człowiekiem niezwykle światowym: znał języki, studiował w Berlinie, pracował jako tłumacz i zwiedził całą Europę. Ale na stałe osiadł w Poznaniu i cały swój majątek po ojcu zainwestował w… wydawnictwo.

Dlaczego? Otóż był on zaprzysięgłym polskim patriotą, pragnął wolności dla swojej ojczyzny, jednocześnie zdawał sobie też sprawę, że bez wiedzy, edukacji i rozwoju tak intelektualnego, jak duchowego o tę wolność będzie bardzo trudno. Dlatego otworzył wydawnictwo, by wspomóc te dziedziny życia, które uważał za najważniejsze.

Publikował dzieła największych twórców od Platona po Szekspira, w ciągu półwiecza istnienia jego wydawnictwo stało się wiodącym w Wielkopolsce. Był też jednym z inicjatorów powstania Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Czytelni Ludowych, był też członkiem Towarzystwa Przemysłowego Polskiego oraz Gwardii Narodowej w Poznaniu. Czyż nie po poznańsku…?

Taki człowiek po prostu musiał zostać patronem festiwalu i tym roku odbywa się już jego trzecia edycja z centrum na ulicy jego imienia, która znajduje się właśnie na Wildzie. Organizatorami wydarzenia jest Wildecka Inicjatywa Lokalna “Wildzianie”, współfinansowanie Miasto Poznań i Rada Osiedla Wilda, a patronat sprawuje Antykwariat im. J.K. Żupańskiego.

Dziś pierwszy dzień festiwalu, który odbędzie się na placu Marii Skłodowskiej-Curie:

15:30 – 18:30 Zadzwoń do mnie! Przeczytam Ci wiersz.
Wiersze Krystyny Miłobędzkiej (za uprzejmą zgodą Autorki)

Performans Anny Ilskiej-Gruchot, Melanżeria

16:00 Urban Sketchers Poland
Warsztaty Urban Sketchingu wraz z mobilną wystawą rysunków poprowadzone przez Justynę Wojnowską

17:00 Córka nieboszczyka – Patyczak przesłuchuje Joannę Jodełkę w sprawie Sióstr Raj
Spotkanie autorskie z poznańską pisarką kryminałów i prezentacja nowej książki

18:00 Skrzypaczka nostalgicznie usposobiona
skrzypcowy recital Marty Cecylii Michalak

19:30 Maria Skłodowska-Curie feministką?
rozmowa z Norie Mogi, wykładowczynią japońskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza

20:30 Koncert kwartetu Bandonegro Tango Orquesta

el

1
Dodaj komentarz

avatar
ArtZone
ArtZone

Wspaniale!