Jeżycka po zmianach fot. ZDM

Poznań: Jak zmieniły się Poznańska i Jeżycka?

Powoli kończy się wprowadzanie zmian na obu ulicach i są one już bardzo dobrze widoczne. Ulice stały się nie tylko ładniejsze, ale też bezpieczniejsze dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Właśnie tych zmian poprawiających bezpieczeństwo najbardziej chcieli okoliczni mieszkańcy, a szczególnie rodzice dzieci, które przez ulice Poznańską i Jeżycką muszą przechodzić w drodze do pobliskiej szkoły. Przed zmianami na obu ulicach kierowcy notorycznie przekraczali prędkość, gnając nawet ponad 100 km na godzinę po tych wąskich ulicach. To stwarzało ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia innych, dlatego dopuszczalna prędkość pojazdów została ograniczona do 30 km/h, na jezdniach pojawiły się progi spowalniające, a kierowcy mają do dyspozycji jeden pas ruchu. Rowerzyści zyskali możliwość jazdy pod prąd kontrapasem lub kontraruchem.

Dla płynności jazdy została wyłączona sygnalizacja na skrzyżowaniu ulic Jeżyckiej, Poznańskiej oraz Mickiewicza. Przesunięte zostało także parkowanie z chodników na jezdnię. Dzięki temu piesi już nie muszą lawirować między samochodami.

Na niektórych odcinkach wygospodarowano część chodników, zajmowanych wcześniej przez auta, pod zieleń. Po południowych stronach obu ulic posadzono ponad 2300 sztuk zieleni (krzewów, bylin i roślin cebulowych) na powierzchni blisko 500 metrów kwadratowych. Będzie ona nie tylko poprawiała estetykę okolicy, ale także retencję wód opadowych i mikroklimat w czasie letnich (coraz częstszych i większych) upałów.

ZDM, el

1 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze