Poznań: Jak się zachować przy spotkaniu z dzikiem?

Uwaga dziki, dzik Poznań foto ilustracyjne fot. Sławek Wąchała

Dzików w mieście jest całkiem sporo, warto więc wiedzieć, jak się zachować, gdy się spotka dzika na osiedlu i jak go zniechęcać do takich wizyt. Pracownicy Zakładu Lasów Poznańskich rozpoczęli cykl spotkań edukacyjnych na ten temat.

W Poznaniu mamy „Program działań profilaktycznych miasta Poznania wobec zagrożeń ludzi spowodowanych migracją dzików na tereny zurbanizowane”. Edukacja jest najważniejszym z nich, bo to ona sprawia, że mieszkańcy umieją się właściwie zachować i tak postępować, by unikać wizyt dzików w pobliżu swoich domów. Dzięki spotkaniom z pracownikami Zakładu Lasów Poznańskich mieszkańcy, i ci starsi, i ci młodsi, dowiadują się, że trzeba starannie zamykać i zabezpieczać śmietniki, bo zapach resztek jedzenia przyciąga dziki. Jeśli się im nie uniemożliwi dostępu do śmietnika, będą do niego wracać, traktując go jak darmową stołówkę.

– Bardzo ważne jest zwiększanie świadomości mieszkańców w tematach przyrodniczych – mówi Alicja Sztukowska ze Zakładu Lasów Poznańskich. – Powodem zwiększonej migracji dzików, jak i innych zwierząt leśnych w tereny zurbanizowane są m.in. nasze nieodpowiednie zachowania. Mimo, że wciąż powtarzamy, aby nie dokarmiać zwierząt i dbać o prawidłowe zabezpieczanie pojemników na odpady, wciąż są przypadki, kiedy mieszkańcy tego nie przestrzegają. Prowadząc zajęcia edukacyjne, widzimy znaczny progres w świadomości mieszkańców, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jesteśmy miło zaskoczeni, kiedy zadając najmłodszym pytania, np. czy wolno głaskać i karmić dziki, one zdecydowanie odpowiadają, że nie, ponieważ mogą zrobić nam krzywdę.

Do Zakładu Lasów Poznańskich mogą zgłaszać się wszystkie chętne szkoły, przedszkola i inne jednostki, które chcą wziąć udział w takich spotkaniach na bieżąco. Wówczas leśnicy przygotowują odpowiednie materiały i przeszkolą z zakresu profilaktyki. Na Facebooku działa też grupa „Zgłoś dzika w Poznaniu”, dzięki której ZLP monitoruje obecność zwierząt oraz ich migrację na terenie miasta. Kolejnym działaniem są tablice ostrzegawcze, które zostały ustawione w lasach komunalnych oraz miejskich parkach, na których opisane są podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać przy spotkaniu z tym zwierzęciem.

Podziel się: