Poznań: Jak będzie wyglądał pomnik króla Przemysła II?

Miasto Poznań Zamek Przemysła fot. Sławek Wąchała
Debata publiczna i rozstrzygnięcie konkursu na projekt pomnika – dyskusja na temat pomnika króla Przemysła II nabiera rumieńców. Jutro rozstrzygnięcie wyników konkursu.

Przemysł II to postać niezwykle ważna dla Poznania i regionu. Był ostatnim męskim przedstawicielem wielkopolskiej linii Piastów, księciem poznańskim, a następnie księciem wielkopolskim i krakowskim oraz królem Polski w latach 1295-1296. Pomnik upamiętniający władcę ma stanąć w centrum Poznania, na tzw. Wzgórzu Przemysła (zbieg ulic: Ludgardy, Franciszkańskiej i Zamkowej), gdzie w średniowieczu mieścił się zamek będący siedzibą książąt wielkopolskich.

Dziś odbyła się debata online za pomocą aplikacji Zoom i mogli wziąć w niej udział wszyscy zainteresowani, w szczególności mieszkańcy Starego Miasta, radni Rady Osiedla Stare Miasto, a także eksperci z zakresu rzeźby, architektury oraz urbanistyki.

Jutro natomiast jest rozstrzygnięcie konkursu na projekt pomnika.
Fundatorem monumentu i nagród w konkursie jest Jacek Wojciechowski. Laureatów poznamy w czwartek, 24 czerwca, o godzinie 12.00. Wydarzenie będzie transmitowane na kanale YouTube Miasta Poznania. Zdobywca I nagrody może wygrać nawet 40 tys. zł.

Konkurs skierowany był do profesjonalnych artystów rzeźbiarzy. Jego celem było wykonanie projektu pomnika wraz z zagospodarowaniem terenu w jego najbliższym otoczeniu oraz wskazanie docelowej lokalizacji monumentu na Wzgórzu Przemysła. Postać króla miała być przedstawiona realistycznie, z atrybutami władzy i rzemiosła rycerskiego przełomu XIII i XIV wieku. Wśród innych form pomnika pod szczególną rozwagę uczestników poddano konną formę monumentu.

Artyści w swoich pracach mieli brać pod uwagę także uwarunkowania związane z kontekstem historyczno – przestrzennym (sąsiedztwo Zamku Przemysła, kościoła oo. Franciszkanów, a także pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich). Koncepcja miała uwzględniać również osie widokowe ul. Ludgardy, Franciszkańskiej i Góry Przemysła, ukształtowanie terenu oraz historyczną tkankę ulic Starego Miasta.

Fundator pomnika na budowę monumentu oraz pozostałe czynności związane z inwestycją planuje przeznaczyć 1,5 mln zł.

UMP