Poznań: Jadwiga Emilewicz na Festiwalu Książki Narodowej

W Poznaniu trwa Festiwal Książki Narodowej, przygotowany pod patronatem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. L. Kaczyńskiego. Jednym z gości była minister Jadwiga Emilewicz, która mówiła o patriotyzmie gospodarczym.

To była odpowiedź na pytanie, czym dziś jest współczesny patriotyzm. Oczywiście ma on wiele aspektów, ale właśnie ten aspekt gospodarczy jest dla Jadwigi Emilewicz bardzo ważny, jak powiedziała. Przykładem są Niemcy, gdzie towary produkcji niemieckiej kupowane są najchętniej i uważane za najlepsze. Nasi zachodni sąsiedzi mają też świadomość faktu, że wybór swoich sklepów i swoich produktów przekłada się też na miejsca pracy dla obywateli.

Ten rodzaj zmian konsumenckich zaczyna występować także w Polsce, co cieszy minister Emilewicz.
– Wiemy już, że nasza polska żywność jest lepsza, dlatego szukamy na półkach polskich produktów – mówiła minister. – To się przekłada na miejsca pracy, na poziom produkcji. Patriotyzm gospodarczy ma ogromne znaczenie dla rozwoju kraju.

Ten rodzaj patriotyzmu obejmuje też tworzenie warunków do działania przedsiębiorcom, bo to dzięki nim nasz kraj stać na to, żeby udźwignąć system edukacji i ubezpieczeń społecznych.
– To środowisko biznesu pozwoliło nam stosunkowo łagodnie przejść przez kryzys gospodarczy – podkreślała minister Emilewicz. – Dlatego przed administracją stoi zadanie tworzenia warunków do rozwoju dla przedsiębiorców, w tym dialogu między pracownikiem i pracodawcą.

Jednak Jadwiga Emilewicz uważa też, że te same zasady powinny być stosowane wobec inwestorów zagranicznych – o ile będą tu uczciwie zatrudniać i płacić podatki w Polsce.
– Warunkiem powstania takiej świadomości konsumenckiej jest edukacja z jednej strony – a z drugiej tworzenie takich warunków przez administrację, by prowadzenie działalności gospodarczej się opłacało – podsumowała minister. – Żeby Polska nie była fabryką, a laboratorium najnowszych technologii. To jest patriotyzm gospodarczy.

Festiwal odbywa się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna. 80 lat później”. Festiwal w oczywisty sposób nawiązuje do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej, do 80 rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestnicy festiwalu spotkali się też na placu Mickiewicza, by obejrzeć film poświęcony Pomnikowi Wdzięczności, który stał w tym miejscu. Uczestnik festiwalu, profesor Stanisław Mikołajczak z AKO, uznał obrady za niezwykle owocne.

el, fot. L. Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: