Poznań: Jacek Jaśkowiak promuje profilaktykę nowotworów. Sam przeszedł operację raka krtani

Jacek Jaśkowiak fot. UMP

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi jest obchodzony także w Poznaniu. W promocję zaangażował się prezydent Jacek Jaśkowiak, który przeszedł operację raka krtani i zachęca do badań profilaktycznych.

Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi trwa od 19 do 23 września pod hasłem „Make it Make Sense” i ma upowszechniać wiedzę o nowotworach, czynnikach ryzyka i znaczeniu badań profilaktycznych. Organizatorem kampanii jest Katedra i Klinika Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu w Wielkopolskim Centrum Onkologii.

Europejskiemu Tygodniowi Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi patronuje prezydent Jacek Jaśkowiak, który – jak informuje Gazeta Wyborcza – sam przeszedł operację usunięcia nowotworu krtani. Zauważył, jak powiedział gazecie, „pewien dyskomfort w krtani” podczas treningu bokserskiego i postanowił zgłosić się do laryngologa, prof. Wojciecha Golusińskiego. To on zdiagnozował nowotwór krtani, guza, którego trzeba było usunąć operacyjnie. Prezydent przeszedł operację w 2017 roku, po czym rok później trzeba było ją powtórzyć.

Dlatego teraz Jacek Jaśkowiak sam zachęca do badań profilaktycznych – odbywają się 21 września w WCO na Garbarach w gabinecie 1010, konieczna jest wcześniejsza rejestracja pod nr. tel. 61 88 50 729. 22 września szpital zaplanował warsztaty dla pacjentów i dla młodzieży, a 23 września – profilaktyczny rajd rowerowy do Puszczykowa.

Na badania powinien się zgłosić każdy, kto zauważył u siebie niepokojące objawy, takie jak pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz/lub czerwone albo białe naloty w jamie ustnej, ból gardła, przewlekła chrypka, guz na szyi, ból w trakcie połykania oraz/lub problemy z połykaniem, jednostronna niedrożność nosa oraz/lub krwawy wyciek z nosa. W grupie szczególnego ryzyka są osoby palące, nadużywające alkoholu, narażone na zapalenie wirusem HPV, a także genetycznie obciążone (które miały przypadki zachorowalności na nowotwory głowy i szyi w rodzinie).