dezynfekcja tramwaju fot. MPK

Poznań: Jacek Jaśkowiak o komunikacji: “Spodziewamy się szeregu problemów w najbliższych dniach”

Od 17 października Poznań i powiat poznański znajdą się w strefie czerwonej. Oznacza to, że pojazdami komunikacji publicznej będzie mogło podróżować znacznie mniej osób. I mogą mieć problem w dotarciu do celu.

Zgodnie z decyzjami rządu do autobusów i tramwajów będzie mogło wejść tyle osób, ile wynosi 30 procent wszystkich miejsc, przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać niezajęta, jak informuje MPK.

To oznacza, że wielu pasażerów, zwłaszcza w godzinach szczytu, zwyczajnie nie wejdzie do tramwaju czy autobusu. Niestety, tacy pasażerowie nie mogą liczyć na to, że miasto zwiększy liczbę pojazdów na trasach.
– Możliwości systemu są takie, że my nie jesteśmy obecnie w stanie podwoić liczby autobusów i tramwajów – powiedział podczas wczorajszej konferencji prasowej prezydent Jacek Jaśkowiak. – Infrastruktura też nie jest w stanie tego wytrzymać, stąd część osób nie będzie mogła dojechać komunikacją publiczną do szkoły czy do pracy. Spodziewamy się szeregu problemów w najbliższych dniach.

Jeśli zakażeń będzie przybywać w tym tempie co dotychczas, problemem może być nie tylko sprzęt, ale i ludzie. Wystarczy jedno zakażenie koronawirusem i nakaz kwarantanny dla kilku motorniczych czy kierowców – i nie będzie komu wyjechać na poznańskie ulice.

MPK przedsięwzięło wszelkie możliwe środki ostrożności: codziennie dezynfekuje pojazdy, a gdy pojawi się podejrzenie, że którymś z nich podróżowała osoba zakażona – pojazd jest natychmiast wycofywany z trasy i dezynfekowany ponownie. W komunikacji miejskiej i na terenach ogólnodostępnych (na przykład na przystankach) nadal należy zakrywać usta i nos – maseczką, przyłbicą, czy też odzieżą, z czego zwolnione są jedynie osoby ze stosownym zaświadczeniem lekarskim.

Mimo to MPK dodatkowo zwraca się do pasażerów, by w związku z rosnącym zagrożeniem i wprowadzeniem kolejnych obostrzeń osoby, które nie muszą przemieszczać się po Poznaniu, pozostały w domach.

el

2 5 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze