Poznań: Jacek Jaśkowiak krytyczny wobec planowanych inwestycji na Dworcu Głównym

Blisko 100 milionów złotych ma zostać przeznaczone na rozwój Dworca Głównego w Poznaniu. Inwestycję sfinansować ma PKP, a pieniądze zostaną wydaje na przedłużenie przejścia podziemnego na dworcu oraz utworzenie nowego peronu. Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak skomentował to krótko: – Proponowane pomysły są po prostu niefunkcjonalne i krótkowzroczne.

O planowanych inwestycjach na drugim co do wielkości dworcu w kraju można przeczytać więcej tutaj.

– Inwestycja na tak dużej stacji, jak Poznań Główny, jest niezbędna przy rosnącej liczbie pasażerów kolei. Na te potrzeby odpowiada Krajowy Program Kolejowy, z powodzeniem realizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dodatkowy peron znacznie poprawi przepustowość stacji i pozwoli na zwiększenie liczby połączeń. Wydłużone przejście zapewni komfortową obsługę podróżnych i lepszą komunikację w obszarze stacji, dworca autobusowego i mieście – tłumaczył powód inwestycji Arnold Bresch, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Urzędujący prezydent Poznania jest jednak do zmian nastawiony mocno krytycznie: – Dworzec w Poznaniu, choć drugi w kraju w zakresie liczby pasażerów, dla PiS ważny jest w okresach przedwyborczych. Co gorsze, proponowane pomysły są po prostu niefunkcjonalne i krótkowzroczne – krótko skomentował inwestycję Jaśkowiak.

Jego myśl rozwinął Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który zwrócił uwagę, że w przyszłości dworzec PKS ma być przeniesiony na wschodnią stronę galerii w okolice alei Króla Przemysła II i ul. ks. Wujka. Wynika to z koncepcji planu zagospodarowania dla Wolnych Torów, znanej PKP TLK. – Kolejowa spółka nie myśli perspektywicznie. Tunel pod galerią handlową na wschód ułatwiłby komunikację pasażerom i mieszkańcom. Niestety niektóre pomysły PKP, bez konsultacji z samorządem Miasta i Województwa, budzą poważne wątpliwości w zakresie utrwalania niekorzystnych rozwiązań dla pasażerów, a nawet bezpieczeństwa – podkreślił zastępca prezydenta Poznania.

Przy okazji Miasto zwraca uwagę na problem ze starym budynkiem dworca, który chciałby przywrócić do chociaż częściowego użytku Jacek Jaśkowiak. PKP jednak wydaje się nie być zainteresowane tym tematem.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze