Koronawirus fot. pixabay

Poznań: Izolatorium w hotelu Ikar i szpital dla medyka nad Maltą

Osoby oczekujące na wynik testu na obecność wirusa SARS-CoV-2 chorzy na COVID-19 z łagodnym przebiegiem choroby nie będą już musieli przebywać w szpitalu. Trafią do izolatorium urządzonego w hotelu Ikar.

Izolatorium powstało dzięki współpracy władz miasta i wojewody Łukasza Mikołajczyka. Na podstawie umowy zawartej pomiędzy Wielospecjalistycznym Szpitalem Miejskim im. J. Strusia, przekształconym w szpital zakaźny, a hotelem Ikar, przygotowano 164 pokoje, każdy z osobnym węzłem sanitarnym.

– Izolatorium ma służyć osobom, które w sposób łagodny przechodzą chorobę i nie ma konieczności hospitalizowania ich w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Z kolei w placówce im. Józefa Strusia będą przebywały osoby, których stan jest poważniejszy. W rezultacie będziemy mieli więcej miejsc dla osób, które trudniej przechodzą koronawirusa – tłumaczy wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk. W budynku izolatorium zostały wyznaczone nieprzecinające się strefy poruszania i przebywania dla osób chorych i zdrowych. Szpital Miejski zapewnia opiekę medyczną, natomiast hotel przygotowuje posiłki, które pod drzwi izolatek będą dostarczali wolontariusze PCK.

Służby wojewody i szpital zapewniają obsłudze izolatorium środki ochrony osobistej. Koszty funkcjonowania obiektu pokrywa NFZ. Wojewoda prowadzi końcowe uzgodnienia w sprawie uruchomienia drugiego izolatorium. Obiekt posiadający 155 pokoi jest również zlokalizowany w Poznaniu.

To jednak nie koniec działań związanych z przygotowaniem obiektów.
– W Poznaniu zostanie uruchomiony „Hotel dla medyka” zlokalizowany na poznańskiej Malcie, przeznaczony dla pracowników szpitala zakaźnego, którzy z obawy o bliskich, nie chcą przebywać z rodzinami – tłumaczy Łukasz Mikołajczyk. W budynku przygotowano dla nich 40 pokoi. Dzięki wsparciu wojewody, szpital miejski w Poznaniu wystąpił do spółek Skarbu Państwa o przekazanie w formie darowizny środków na pokrycie kosztów funkcjonowania hotelu.

Gdyby tych miejsc okazało się zbyt mało, to – jak powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Jacek Jaśkowiak – można jeszcze wykorzystać pawilony targowe.
– Biorąc pod uwagę to, co się dzieje na świecie, zaproponowaliśmy wojewodzie, by urządzić szpital polowy na 500 łóżek na MTP – powiedział Jacek Jaśkowiak. – To zależy od jego decyzji.

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze