Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Interwencja wojewody w sprawie Wielkopolskiej Tarczy Anrtykryzysowej

NIK, CBA, prokuratura i marszałek Wielkopolski – do wszystkich zwrócił się wojewoda Łukasz Mikołajczyk z apelem o działania, które wyjaśnią sprawę przyznawania grantów przez WARP. – Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości – uznał.

Przypomnijmy: chodzi o wsparcie dla przedsiębiorców w ramach Wielkopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki pochodziły z budżetu województwa, a marszałek Marek Woźniak podpisał umowę na realizację projektu z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości Sp. z o.o. mieszczącą się przy Piekarach 19.

Zasady przyznawania grantów zostały ogłoszone, nabór wniosków się odbył – i wzbudził sporo kontrowersji, jak informowaliśmy. Złożono 50 138 wniosków na łączną kwotę 1700 000 000. Nabór w alokacji A zakończył się po 27 sekundach, a w alokacji B – po 1 minucie i 4 sekundach.

Zdaniem przedsiębiorców, którzy poinformowali wojewodę o swoich podejrzeniach, taka metoda uniemożliwiła przyznanie grantów z zachowaniem zasady równego dostępu przez wszystkich przedsiębiorców, którzy przygotowali wniosek w generatorze i próbowali go złożyć 24 sierpnia 2020 r.

– Jeśli 95 mln zł rozchodzi się w mniej niż minutę, a wielu przedsiębiorców pozostaje bez wsparcia, to należy mieć wątpliwości – mówi wojewoda. – I te wątpliwości mam dziś nie tylko ja, ale każdy przedsiębiorca, który zaledwie kilka sekund po godz. 9:00 usłyszał, że za późno na złożenie wniosku, a w tym samym momencie jedna z kancelarii informuje, że wszystkie wnioski ich klientów zakwalifikowały się do otrzymania grantów. W związku z tymi wątpliwościami podjąłem decyzję o zawiadomieniu Najwyższej Izby Kontroli, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury. Skierowałem również pismo na ręce marszałka Marka Woźniaka.

Według wojewody szczególne zastrzeżenia budzi fakt, że po upływie zaledwie kilkunastu sekund od uruchomienia procedury ze względu na wyczerpanie środków wnioski składane przez przedsiębiorców były odrzucane i nie mogli oni aplikować o środki przewidziane w ramach programu. Przedsiębiorcy wskazują także na problemy z działaniem aplikacji, za pomocą której składane były wnioski, co powodowało, że nie mogli oni złożyć wymaganych dokumentów, np. ze względu na pojawiający się błędny komunikat o uprzednio złożonym wniosku.

– Zastrzeżenia zgłoszone przez wielkopolskich przedsiębiorców wymagają natychmiastowej weryfikacji – uważa wojewoda. – Przypomnę, że celem uruchomienia programu przez Wielkopolską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości było wsparcie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu covid-19. Dziś wielu z nich zamiast wsparcia odczuwa irytację i głębokie poczucie niesprawiedliwości.

Łukasz Mikołajczyk podkreśla również, że rządowa Tarcza Antykryzysowa była obiektem negatywnych komentarzy ze strony opozycji, mimo szerokiej pomocy, którą zapewniła przedsiębiorcom w skali całego kraju.
– Dziś mamy czarno na białym, jak działa rząd Prawa i Sprawiedliwości, który umożliwił szerokie wsparcie polskim przedsiębiorcom, a jak działa koalicja PO-PSL, która prosto w oczy zakpiła z wielkopolskich przedsiębiorców poszukujących wsparcia – podsumowuje wojewoda. – Niestety, ale ta sytuacja obrazuje różnicę standardów.

WUW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Interwencja wojewody w sprawie Wielkopolskiej Tarczy Anrtykryzysowej