Poznań: Internetowy Okrągły Stół, czyli pomoc radnych w czasie pandemii

“Zaproponowane przez władze Miasta rozwiązania są niewystarczające. Jesteśmy zaskoczeni postawą Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka” – pisze trójka poznańskich radnych. I postanawiają sami wziąć się do pomocy poznaniakom poszkodowanym przez pandemię koronawirusa.

Dorota Bonk-Hammermeister, Halina Owsianna i Paweł Sowa wysłali list do pozostałych radnych i władz Miasta Poznania z propozycją zwołania internetowego Okrągłego Stołu, który zajmie się problemami mieszkańców w związku z pandemią koronawirusa.
“W związku z konsekwencjami trwającej pandemii koronawirusa przed jakimi stają mieszkanki i mieszkańcy naszego miasta, winniśmy jako radne i radni Poznania stawić czoła wyzwaniom tej nadzwyczajnej sytuacji i nieść pomoc” – napisali w liście. – “Wychodzimy z przekonania, że naszym obowiązkiem jest rozmowa i szukanie rozwiązań, szczególnie że apele o wsparcie docierają do nas z różnych stron – artyści, ludzie kultury, branża turystyczna, gastronomiczna, hotelarska, osoby świadczące różnego rodzaju usługi, gdzie podstawą jest kontakt „twarzą w twarz”.

Radni uważają, że i jako radni, i jako osoby znający miasto oraz jego zasoby, także urzędowe, mogą zrobić znacznie więcej niż mieszkańcy w pojedynkę – i w związku z tym powinni to robić.
“Nasze wsparcie może zaważyć na losie wielu ludzi i podmiotów. Każda uratowana poznańska firma zapewni nie tylko utrzymanie osobie, która ją prowadzi czy też utrzymanie jej pracownikom, ale będzie także mogła płacić podatki, czynsze i uczestniczyć w życiu finansowym Miasta” – uważają. I są zaskoczeni tym, w jak niewielkim stopniu chce swoich obywateli i podatników wspomóc samo miasto.

“Zaproponowane przez władze Miasta rozwiązania są niewystarczające” – piszą wprost. – “Jesteśmy zaskoczeni postawą Pana Prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który zamyka się na rozmowę z mieszkańcami. W tak kryzysowej sytuacji rozmowa jest konieczna, dlatego jako radne i radni powinniśmy zadziałać w tej sprawie. Wypracujmy wraz z grupami społecznymi zwracającymi się o pomoc, skuteczne rozwiązania. Słuchajmy ich i szukajmy pomysłów. Wzorujmy się na innych miastach w Polsce, które postanowiły wydać walkę konsekwencjom pandemii w bardziej zdecydowany sposób. Pokażmy mieszkańcom, że nam na nich zależy! Że mogą do nas przychodzić ze swoimi problemami. Pokażmy, że jesteśmy solidarni z Poznaniakami w potrzebie”.

Zaproszeni do udziału w okrągłym stole internetowym zostali pozostali radni, a także prezydent Jaśkowiak i jego zastępcy. Każdy z klubów radnych ma wytypować 2-3 osoby do prac przy okrągłym stole – to po to, by nie przedłużać dyskusji, bo pomoc jest potrzebna już teraz.

Pierwsze spotkanie miałoby się odbyć wieczorem, 7 kwietnia, a będzie poświęcone problemom przedsiębiorców. 8 kwietnia radni chcieliby porozmawiać o problemach podmiotów ekonomii społecznej i organizacji pozarządowych, a 9 kwietnia – o problemach mieszkańców nieprowadzących działalności gospodarczej.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze