czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wydał oświadczenie w sprawie szczepień

“Jako jednostka naukowo-badawcza, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec szerzenia nieprawdziwych informacji wśród społeczeństwa” – napisali pracownicy ICHB PAN. Chodzi o ulotki, które ostatnio pojawiły się w mieście.

Pracownicy ICHB PAN twierdzą, że ulotki manipulują faktami i przyczyniają się do bezpodstawnego lęku przed szczepieniami.
“Dlatego przypominamy – szczepionki są obecnie najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią” – piszą naukowcy w oświadczeniu. – “Kredowy papier i wysokiej jakości wydruk nie gwarantują, że informacje znajdujące się na wspomnianych ulotkach są prawdziwe! Mimo że pracownicy ICHB PAN wielokrotnie wypowiadali się na temat szczepionek, chcielibyśmy przypomnieć kilka najważniejszych faktów, tym samym obalając kłamstwa, które można było znaleźć na ulotkach rozrzuconych po ulicach Poznania:

Cztery szczepionki (Pfizer, Moderna, Astra Zeneca, Johnson&Johnson) zostały dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Wszystkie zarejestrowane preparaty przeszły trzy etapy badań klinicznych.

W badaniach klinicznych każdej dopuszczonej szczepionki brało udział kilkadziesiąt tysięcy osób.

Badania kliniczne były prowadzone na tzw. reprezentatywnej grupie osób, w której znajdziemy zarówno osoby zdrowe, jak i przewlekle chore przyjmujące na co dzień różne leki; osoby młode i w podeszłym wieku; osoby z prawidłową masą ciała oraz osoby z nadwagą; osoby bez uzależnień, jak i osoby uzależnione od tytoniu; osoby z niebieskimi oczami i osoby z piwnymi oczami. Krótko mówiąc – w badaniach wziął udział przekrój naszego społeczeństwa.

Badania kliniczne nad skutecznością szczepionki u osób poniżej 18 r.ż. oraz kobiet w ciąży i kobiet karmiących wciąż trwają. Wstępne wyniki wskazują, że szczepionki na COVID-19 są skuteczne i bezpieczne również w tych grupach. Niemniej dopóki badania nie zostaną ukończone, preparaty zapobiegające zakażeniu SARS-CoV-2 nie powinny być u nich stosowane.

Nie istnieje standardowy czas przygotowania szczepionki. Na pierwszą szczepionkę (przeciwko ospie prawdziwej) czekaliśmy do XVIII wieku. Wraz z rozwojem nauki opracowywano nowe skuteczne szczepionki, m.in. na gruźlicę, krztusiec, tężec czy grypę. Niektórym naukowcom zajmowało to pół życia, a innym kilka lat. Ze względu na trwającą pandemię i ogromną liczbę przypadków zakażeń SARS-CoV-2, rozwój nauki i zastosowanie metod opracowywanych od 20 lat, stworzenie szczepionki na COVID-19 możliwe było w tak krótkim czasie.

Szczepionki chronią przed zakażeniem SARS-CoV-2, ciężkim przebiegiem COVID-19 oraz przenoszeniem wirusa! Należy jednak pamiętać, że szczepionki są w pełni skuteczne około 2-3 tygodnie po drugiej dawce.

Do tej pory w Polsce zgłoszono 4 514 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 3 894 miało łagodny charakter, czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwałą bolesność w miejscu ukłucia. Jednocześnie nie odnotowano również ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Przypominamy, że do dziś wykonano 4 229 118 szczepień. Zatem niepożądane odczyny poszczepienne zaobserwowano jedynie u 0,11% zaszczepionych osób.

Wszystkie nieetyczne precedensy powinny i są surowo karane przez odpowiednie organy nadzorujące. Z tego względu, podczas opracowywania szczepionek na COVID-19, nie zaobserwowano żadnych nieprawidłowości. Jeśli takowe się pojawią, wierzymy, że zostaną poważnie potraktowane, a firmy pociągnięte do odpowiedzialności karnej i finansowej.

Każdy producent wyrobu medycznego, w tym szczepionek, na terenie Unii Europejskiej jest za niego odpowiedzialny i bierze za niego pełną odpowiedzialność.

Naukowcy na całym świecie nie przestają badać skuteczności szczepionek (chociażby na nowe warianty genetyczne SARS-CoV-2) czy analizować jak długo szczepionki będą nas chronić. Również naukowcy z ICHB PAN badają m.in. przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 zarówno u osób zakażonych SARS-CoV-2 jak i zaszczepionych przeciwko COVID-19. Jeżeli dotrą do nas jakiekolwiek niepokojące wieści, jako pierwsi o nich poinformujemy”.

ICHB PAN

Strona głównaPoznańPoznań: Instytut Chemii Bioorganicznej PAN wydał oświadczenie w sprawie szczepień