Poznań: Instalacja poświęcona palatium Mieszka I walczy w prestiżowym konkursie. Jako jedyna z Polski!

Palatium Mieszka I i Dobrawy budowa instalacji fot. Sławek Wąchała

Konstrukcja odwzorowująca zarys ścian palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim znalazła się w TOP 100 konkursu CODAawards 2022 na najlepsze obiekty sztuki w przestrzeni publicznej na świecie. Jest jedynym kandydatem z Polski.

Przypomnijmy, że szklana konstrukcja znajdująca się przy kościele Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim przedstawia zarys Palatium Mieszka I i kaplicy jego żony Dobrawy zgodny z ustaleniami z badań archeologicznych prowadzonych w tym miejscu przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčki-Krenz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wyglądem nawiązuje do faktury muru, a jej górna powierzchnia jest wykonana z hartowanego, bezpiecznego szkła z nadrukowanym tekstem.

Ekspozycja jest podświetlana i po zmroku wygląda bardzo efektownie. Autorem instalacji jest firma Archiglass i architekci: Tomasz i Konrad Urbanowicz. Jest częścią projektu „Tu się wszystko zaczęło – ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu”, a jej powstaniu towarzyszył program edukacyjny wykorzystujący nowoczesne techniki multimedialne oraz nową aranżację przestrzeni, zarówno w okolicach kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo, jak i przy Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci oraz na całej przestrzeni Ostrowa Tumskiego.

CODAworx to organizacja zrzeszająca ekspertów z dziedziny sztuki, architektury i designu. Jej misją jest realizowanie i promowanie artystycznych koncepcji. Organizowany od 2013 roku konkurs jest jedną z form tej promocji. Głosować na projekt „The Spirit of Palatium, Ostrów Tumski, Poznań, Poland” można na stronie internetowej konkursu. Głosowanie publiczności potrwa do 30 czerwca.

 

Podziel się: