laboratorium szpital fot. pixabay

Poznań: Inspekcja sanitarna apeluje o odpowiedzialne zachowanie w czasie świąt

“Wprowadzone ograniczenia służą ochronie zdrowia i życia ogółu obywateli” – apeluje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. I przypomina, że mimo świąt nadal mamy pandemię koronawirusa w Polsce.

O czym powinniśmy pamiętać? Przede wszystkim o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: stosowaniu środków ochrony indywidualnej, higienie rąk i unikaniu dużych skupisk ludzi.

Ponadto każdy obywatel jest zobligowany przepisami prawa do współpracy z inspekcją sanitarną. W czasie przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną wywiadów epidemiologicznych należy podawać wszystkie istotne informacje.

Państwowa Inspekcja Sanitarna przypomina też, że osoba skierowana na kwarantannę może pracować w formie zdalnej.
– Jeśli nie jest to możliwe, wówczas ma prawo do świadczenia chorobowego – wyjaśnia Cyryla Staszewska, rzeczniczka prasowa PSSE w Poznaniu. – Podstawą wypłaty świadczeń chorobowych przez pracodawcę lub ZUS za okres nieobecności w pracy z powodu obowiązkowej kwarantanny jest informacja z systemu EWP. W związku z tym należy poinformować swojego pracodawcę telefonicznie lub mailowo o kwarantannie lub izolacji.

Sanepid przypomina, że na test można zgłosić się również w trakcie kwarantanny – jest to wyjątek zgodny z przepisami.
– W takiej sytuacji wolno wyjść z miejsca odbywania kwarantanny wyłącznie do punktu wymazowego i od razu po wykonaniu testu do niego powrócić – tłumaczy Cyryla Staszewska. – Dla osób, które są niesamodzielne w przypadku konieczności wykonania testu uprawniony lekarz może zlecić wykonanie testu zespołowi karetki wymazowej.

Inspektorzy sanepidu dziękują też wszystkim, którzy mimo uciążliwości ograniczeń związanych ze zwalczaniem epidemii traktują je poważnie i przestrzegają zaleceń w pełni je respektując.

 

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze