Poznań: Informacje o utrudnieniach na tablicach przystankowych

przystanek Półwiejska z wadliwą informacją fot. Piotr
Na elektronicznych tablicach informacji pasażerskiej pojawiają się informacje o utrudnieniach dla danego kursu i ich przyczynie. To kolejne ułatwienie, które wdrożył Zarząd Transportu Miejskiego dzięki współpracy z MPK Poznań.

Aktualna sytuacja na drogach, korki lub chwilowe utrudnienia mają duży wpływ na punktualność tramwajów oraz autobusów. Czasami z pozoru mało istotne zdarzenie – jak np. nieprawidłowe zaparkowanie samochodu, który blokuje możliwość przejazdu – może w znacznym stopniu czasowo zdezorganizować funkcjonowanie całego systemu komunikacji. Są to sytuacje nagłe i niezależne od prowadzących pojazdy – ale powodujące uzasadnione zniecierpliwienie czekających na przystankach innej części miasta pasażerów, zwłaszcza tych, którzy widzą planowany czas przyjazdu nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.

Dzięki wdrożeniu nowego rozwiązania na znajdujących się na przystankach tablicach informacji pasażerskiej będzie można wyświetlać informacje, z których pasażer dowie się, że pojazd, na który czeka, został unieruchomiony lub utknął w korku. Jeśli tramwaj lub autobus zatrzyma się na minimum 5 minut, prowadzący pojazd – w zależności od powodu przestoju – będzie mógł rozesłać na wszystkie tablice znajdujące się na trasie danej linii informację o powodzie przestoju: „Wstrzymanie ruchu” lub „Korki uliczne”.

– Informacja o niezależnych od organizatora lub przewoźnika problemach na trasie może być bardzo istotna dla pasażera – mówi Wojciech Miechowicz, zastępca dyrektora ZTM w Poznaniu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego. – Pojawienie się informacji o utrudnieniach oznaczać będzie, że przyjazd kursu, na który oczekuje, w podanym na tablicy czasie jest niepewny. Dzięki temu, zamiast czekać nie wiedząc, kiedy pojazd nadjedzie, pasażer będzie mógł w danej chwili podjąć decyzję o wyborze alternatywnej trasy dojazdu do celu.

W momencie kiedy przyczyna przestoju zniknie, a pojazd zacznie się przemieszczać – dodatkowa informacja o kursie zostanie automatycznie usunięta z tablic na przystankach.

ZTM

Podziel się:

Ostatnio dodane: