Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Inauguracja procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej

W ubiegłym roku Episkopat Polski wyraził zgodę na rozpoczęcie przygotowań – a dziś oficjalnie zainaugurowano proces beatyfikacyjny słynnej “Dokty” na szczeblu diecezjalnym.

Zbieranie materiałów na temat doktor Błeńskiej i jej działalności, które są niezbędne przy beatyfikacji, rozpoczęto w październiku ubiegłego roku. W lutym 2020 na beatyfikację wyraziła zgodę Stolica Apostolska. Dziś już oficjalnie ruszył proces beatyfikacyjny poznańskiej lekarki i misjonarki, a także honorowej obywatelki Poznania.

Inauguracja odbyła się – jak informuje “Głos Wielkopolski” – podczas uroczystej sesji trybunału pod przewodnictwem bp. Damiana Bryla, delegata metropolity poznańskiego. Z powodu koronawirusa nie wzięli w niej udziału abp Stanisław Gądecki oraz bp Szymon Stułkowski. Sesja była otwarta – w Katedrze Poznańskiej przygotowano około 250 miejsc dla wiernych zainteresowanych procesem, ale sporo było wolnych.

Na początku sesji członkowie trybunału złożyli przysięgę zobowiązując się do zachowania tajemnicy w sprawach dotyczących życia misjonarki podczas badania dokumentów – i do działania zgodnie z prawdą. Oznacza to, że w dokumentacji znajdą się także te świadectwa, które przeczą świętości dr Błeńskiej.

Kolejne sesje trybunału będą zamknięte z wyjątkiem tej ostatniej, zamykającej etap diecezjalny procesu beatyfikacyjnego. Od dziś, ze względu na rozpoczęcie procesu, dr Wandzie Błeńskiej przysługuje tytuł Służebnicy Bożej.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończyła w 1934 roku. W czasie II wojny światowej walczyła w Armii krajowej, a po niej wyjechała do brata, do Hannoveru gdzie ukończyła kursy medycyny tropikalnej, a później podyplomowe studia w Instytucie Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy i trafiła do ośrodka leczenia trądu w Bulubie nad jeziorem Victoria. W latach 1951 – 1983 była jej lekarzem naczelnym i to dzięki niej placówka zyskała światową sławę. Uwielbiali ją także jej pacjenci – nazywali ją “Dokta”.

Obecnie dawny skromny szpitalik to to nowoczesne centrum lecznicze i szkoleniowe ze szpitalem liczącym 100 łóżek i posiadającym oddział dziecięcy noszące imię Wanda Blenska Training Centre.

W 1983 roku Wanda Błeńska przekazała kierowanie placówką swojemu uczniowi, ale sama dalej pracowała jako konsultantka. Dopiero 10 lat później wróciła do Poznania i tu się osiedliła na stałe.

Dr Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II Order Świętego Sylwestra, najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Jest też honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania, a w 2018 roku mieszkańcy stolicy Wielkopolski wybrali ją “Poznanianką stulecia”. Zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Inauguracja procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej