Poznań: Imieniny Ulicy Święty Marcin odwołane!

fot. Wojtek Lesiewicz

Remont ulicy Święty Marcin i przyległych ulic zmusił organizatorów imprezy do jej odwołania. Dlatego w tym roku 11 listopada zamiast imienin odbędą Dni Świętomarcińskie. I nie na ulicy Św. Marcin, ale na placu Kolegiackim.

„Przez wiele lat 11 listopada wyprawialiśmy huczne Imieniny Ulicy Święty Marcin. Przybywało na nie tysiące gości, wspólnie bawiąc się na tej największej w mieście „domówce – czytamy w oficjalnym oświadczeniu CK Zamek, organizatora Imienin Ulicy. – „W tym roku jesteśmy zmuszeni do przeniesienia imprezy w inne miejsce. Trwający od kilku miesięcy gruntowny remont śródmieścia, sparaliżował komunikacyjnie zarówno główną przestrzeń, na której odbywało się wydarzenie, jak i całą okolicę. Nasze próby rozwiązania tej sytuacji napotykały kolejne przeszkody wynikające z coraz większego rozmachu planowanych inwestycji. Zostały nimi objęte wszystkie ulice prowadzące do czynnego odcinka przed Domami Alfa (ul. F. Ratajczaka i ul. K. Kantaka). Na dodatek, prace rozpoczęły się także na odcinku ulicy A. Fredry, a w przeciwieństwie do ubiegłego roku – wyłączony z użytku jest także Dziedziniec przed Zamkiem”.

W tej sytuacji organizatorzy – choć z ogromnym żalem – podjęli decyzję, by ten jeden raz zamiast Imienin Ulicy odbyły się Dni Świętomarcińskie, na które zaproszą chętnych na plac Kolegiacki, Wolny Dziedziniec Urzędu Miasta oraz do parku Chopina. Sporo wydarzeń, ale już nie plenerowych, bvędzie się odbywało we wnętrzach CK Zamek i one rozpoczną się już przed 11 listopada. Hasłem przewodnim tegorocznych działań będą solidarność i wsparcie dla uciekających przed wojną mieszkanek i mieszkańców Ukrainy. Na program złożą się: Kiermasz Świętomarciński, plenerowe koncerty, prezentacje niosących pomoc aktywistów oraz wydarzenia performatywne.

Wszystko to wpisuje się w ideę nowoczesnego patriotyzmu, którą od lat propaguje impreza, czyli dbanie o słabszych i potrzebujących pomocy.

„Wybrana lokalizacja, dla niektórych zapewne kontrowersyjna i nieoczywista, może jednak stać się okazją do wspólnego spędzenia tego wyjątkowego czasu w nieco innej odsłonie” – informuje CK Zamek. – „Mamy ogromną nadzieję, iż w przyszłym roku powrócimy do imieninowego charakteru 11 listopada, a liczne inwestycje remontowe w samym sercu Poznania pozostaną jedynie wspomnieniem”.