Poznań i Płowdiw miastami partnerskimi!

Po wielu latach starań miłośników Bułgarii i poznańskich slawistów przywrócono współpracę partnerską między Poznaniem i Płowdiw – drugim co do wielkości miastem Bułgarii. Warto dodać, że w 2019 roku Płowdiw zostanie Europejską Stolicą Kultury.

O powołaniu nowego miasta partnerskiego zadecydowali poznańscy radni podczas ostatniej sesji. Nawiązali tym do bogatej tradycji współpracy między oboma miastami, datującej się jeszcze z lat 80. Przypomnijmy, że przez kilka lat studenci slawistyki UAM wyjeżdżali na letnie seminaria do Płowdiw, a młodzi Bułgarzy z Uniwersytetu Paisija Chilendarskiego w Płowdiw przyjeżdżali do Poznania w ramach wymiany studenckiej.

Płowdiw dzieli od Poznania 1662 kilometry, miasto leży w dolinie nad rzeką Maricą. Liczy ok. 350 tys. mieszkańców, a cała metropolia – około 800 tys. Płowdiw to miasto studentów – jest ich tam 40 tysięcy, studiują na 9 uczelniach wyższych. W mieście odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych – na zboczu jednego ze wzgórz znajduje się antyczny amfiteatr z doskonałą akustyką, w którym nadal odbywają się przedstawienia. Warto też obejrzeć niezwykle oryginalnie wyeksponowane zabytki świadczące o niezwykle starej historii miasta – przechadzając się przejściem podziemnym w samym centrum Płowdiw jednocześnie możemy podziwiać za szybą pozostałości budynków i świątyń z czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Miasto ma także wiele obiektów sportowych, w tym tor regatowy, choć nieco mniejszy, oraz targi, które swego czasu prowadziły ożywioną współpracę z poznańskimi MTP.

Wielkim zwolennikiem przywrócenia kontaktów między oboma miastami był Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, prywatnie wielki miłośnik Bałkanów.

– Cieszę się, że Rada Miasta Poznania podjęła tę uchwałę – mówi zastępca prezydenta. – Podczas mojej wizyty w Płowdiwie w 2016 roku miałem okazję osobiście przekonać się o niezwykłej energii i potencjale tego miasta, jednego z najdynamiczniej rozwijających się w Bułgarii. Współpraca z nim może wnieść świeże i nieszablonowe spojrzenie na funkcjonowanie Poznania. Podpisanie umowy to również odpowiedź na realną potrzebę obu miast. Inicjatywa wyszła nawet od burmistrza Płowdiwu, który zaprosił prezydenta Poznania do odnowienia dawnych kontaktów.

Współpraca na razie została nawiązana między placówkami szkolnymi, pomysłodawcy zamierzają też ożywić kontakty biznesowe. Poznaniacy będą obecni także w programie Europejskiej Stolicy Kultury: galeria Ventzi, czyli Kasia i Ventzi Piriankovowie z towarzyszącymi im młodymi artystami od lat tworzą murale i animują życie kulturalne w miejscowości Staro Zhelezare niedaleko Płowdiwu. Także poznańskie organizacje pozarządowe zainteresowane nawiązaniem lub rozwijaniem współpracy z bułgarskim miastem będą mogły pozyskiwać na realizacje swoich zamierzeń fundusze z małych grantów Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej.

Mat. pras. UMP, el, fot. Patryk Borowiak

Podziel się:

Ostatnio dodane: