Hołd Luxtorpeda fot. UMP

Poznań: “Hołd” Luxtorpedy dla wielkopolskiej historii

Poznańska Piątka, Fort VII, Romek Strzałkowski i wiele innych postaci znaczących dla historii Wielkopolski – wszystkim im Luxtorpeda oddaje hołd w swoim najnowszym utworze. Dziś miała miejsce jego oficjalna premiera.

“Nie da się zapomnieć historii tej” – śpiewają muzycy w refrenie utworu i to jest główne przesłanie tego utworu. Chodzi o pamięć o ważnych wydarzeniach z historii miasta i regionu. Zdaniem Roberta Friedrich, lidera Luxtorpedy, za mało o nich pamiętamy i za mało mówimy, zwłaszcza w porównaniu do tego, jak się potrafią chwalić swoją historią inne miasta, mające kilkakrotnie mniej powodów niż Poznań, by się chwalić. Muzyk uważa, że trzeba to zmienić, a “Hołd” ma być taką jaskółką, która uczyni wiosnę.

– Od wielu lat towarzyszyła nam myśl, żeby zebrać większość ważnych elementów w historii Poznania i regionu. Udało nam się dokonać tego teraz. Nagraliśmy całą płytę w hołdzie Wielkopolanom – bohaterom, którzy oddali swoje życie za naszą wolność – mówił podczas pokazu teledysku Robert Friedrich, lider Luxtorpedy.

W utworze jest wspomniana II wojna światowa, Fort VII, który był pierwszym obozem koncentracyjnym w Polsce, Poznański Czerwiec i Romek Strzałkowski, Poznańska Piątka, a także wiele innych chlubnych momentów wielkopolskiej historii, którymi za mało się chwalimy. A powinniśmy.

Znamienne jest także to, że teledysk do tego utworu był kręcony właśnie w Forcie VII, a o odpowiednią oprawę pirotechniczną zadbały grupy rekonstrukcyjne, które także wystąpiły w teledysku, ubrane w mundury z odpowiednich epok. A sam teledysk zaczyna się od frazy granej przez dudziarzy ze Zbąszynia.

Zawierające 12 utworów “Anno Domini MMXX” zadebiutowało na początku października. Kilka dni później na oficjalnym kanale grupy na YouTubie pojawił się teledysk do utworu “Hołd”. Fani Luxtorpedy na ten nowy krążek czekali ponad 4 lata. Teledysk powstał dzięki wsparciu Muzeum Powstania Wielkopolskiego, władz Poznania i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

el

5 1 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze