Poznań: Helmut wrócił do Niemiec. Ale będzie jeździł w poznańskich barwach!

Poznański Helmut w Dussendorfie fot. MPK Poznań

Na pomysł sprowadzenia sprzedanego niegdyś tramwaju z powrotem do Düsseldorfu wpadli dwaj pracownicy Rheinbahn Düsseldorf. Udało się – i teraz Helmut w poznańskich barwach będzie jeździł po Düsseldorfie.

Jak przypomina MPK Poznań, w 1996 roku Rheinbahn Düsseldorf sprzedał do Polski 118 tramwajów, z czego 58 sztuk trafiło do Poznania. Wagony nazwano „Helmutami” – to dlatego, że ówczesnym kanclerzem Niemiec był Helmut Kohl.
„W Poznaniu kursowały bez przerwy do 2019 roku” – przypomina MPK Poznań. – „Nadal na poznańskich torowiskach można spotkać trzy dwukierunkowe bimby – jednak ze względu na sezon wakacyjny, udały się na urlop”…

Teraz Gerhard Martin Grittner oraz Dirk Pohl, dwóch pracowników niemieckiego przewoźnika, a także Pia Pilz, mieszkanka Düsseldorfu, wpadli na pomysł sprowadzenia wagonu z powrotem do Niemiec – ale w poznańskich barwach. Zebrali łącznie 13 500 euro na jego transport!

Operacja się powiodła i Helmut został przekazany firmie Rheinbahn Düsseldorf 29 czerwca w samo południe na terenie historycznej zajezdni Am Steinberg. Przekazał go Krzysztof Dostatni, prezes MPK Poznań, który od samego początku wspierał akcje i wierzył w jej powodzenie – a odebrał Klaus Klar, prezes zarządu lokalnego przewoźnika.

Prawie 60-letni wagonu 697 nie zostanie przemalowany, nadal będzie nosił poznańskie barwy, będzie też miał poznańskie wyposażenie, symbolizując przyjaźń polsko-niemiecką.

Podziel się: