Poznań: Golem wraca! Ale w inne miejsce

Al Marcinkowskiego, Golem fot. T. Dworek ROSM
Po rewitalizacji rzeźba Davida Cernego wróci na Aleje Marcinkowskiego – zapowiada ZDM. Ale stanie od strony skrzyżowania z Solną. Zmiana lokalizacji będzie też początkiem rewitalizacji tego odcinka ulicy.

Informację podali na swoim profilu radni z Rady Osiedla Stare Miasto, których ta informacja wyjątkowo ucieszyła, ponieważ od 2016 roku walczą o rozpoczęcie rewitalizacji Marcinkowskiego na odcinku od 23 Lutego do Solnej właśnie. Trzy lata temu podjęli uchwałę w tej sprawie i przygotowali założenia rewitalizacyjne dla tego odcinka. Wówczas do ich realizacji nie doszło, ale skoro teraz ZDM zapowiada rewitalizację, to może wreszcie uda się ouporządkować przestrzeń za pomnikiem Kasrola Marcinkowskiego.

Jest na to naprawdę najwyższy czas, bo chluby miasto z pewnością to miejsce nie przynosi: resztki trawników rozjechane przez samochody sprawiają raczej wrażenie niedorobionego wiejskiego targu niż reprezentacyjnej alei w centrum dużego miasta. I rażą tym bardziej, że okolica ostatnio wyładniała: komisariat Stare Miasto został wyremontowany, tak samo jak fasada Uniwersytetu Artystycznego. Wręcz wypada uzupełnić tę efektowną architekturę równie efektowną ścianą zieleni.

Założenia rewitalizacyjne przygotowane porzez ROSM wzięły za podstawę prace profesora Wiesława Krzyżaniaka, który przygotował kilka koncepcji odnowy tego historycznego, reprezentacyjnego fragmentu Poznania. W tym miejscu zmieni się też organizacja ruchu, co przygotowuje Zarząd Dróg Miejskich.

Z pewnością będzie tam ładniej i porządniej – ale też ubędzie miejsc parkingowych, co z pewnością nie spodoba się nie tyle może okolicznym mieszkańcom, co interesantom przyjeżdżającym do sądu i na policję. Bo jak skrupulatnie wyliczyli staromiejscy radni, wielu mieszkańców, tych od strony placu Wielkopolskiego, ma garaże na dużym wewnętrznym podwórzu. Tam mieści się 30 samochodów, a przy samym placu są też miejsca parkingowe, i to aż 50.

W niektórych kamienicach od strony Marcinkowskiego są podwórza z parkingami, choć nie wszędzie. Ale właśnie ci pozostali będą mieli do dyspozycji 75 miejsc na alejach i dodatkowe 15 przy ul. Solnej. Jak na standardy Poznania, i to jeszcze w centrum, to bardzo dobra sytuacja. Zwłaszcza że jest szansa na wprowadzenie tu pierwszego sektora Strefy Płatnego Parkowania, co automatycznie ułatwi mieszkańcom z identyfikatorami znalezienie miejsc.

– Choć to istotny problem, to jednak nie chcemy sprowadzać dyskusji o rewitalizacji wyłącznie do kwestii miejsc parkingowych. Chcemy zwrócić uwagę na publiczny aspekt, nie technicznie odnowienie, ale społeczną wartość miejsca – podkreślał w lipcu 2016 roku radny Jacek Maleszka, przewodniczący Komisji.

Radni mają nadzieję, że ten fragment ulicy, zakończony z jednej strony pomnikiem Karola Marcinkowskiego, a z drugiej Golemem, stanie się kolejną wizytówką Poznania.

Zmiana lokalizacji powinna się też przysłużyć Golemowi. Teraz będzie stał nie tylko bliżej komisariatu policji, ale także budynków sądu i prokuratury. W takiej sytuacji – i lokalizacji – każdy wandal zastanowi się przynajmniej dwa razy, zanim postanowi uszkodzić tę rzeźbę…

ROSM, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: